Uplynulé mestské zastupiteľstvo v Rimavskej Sobote sa v prípade diskusií veľmi nelíšilo od tých predošlých. Opäť sa priestor venoval priemyselnému parku či ostrejším výmenám názorov medzi primátorom Jozefom Šimkom a niektorými poslancami. Gro týchto slovných prestreliek bolo kto brzdí rozvoj mesta. Na margo toho poslanci rokovali aj o zmene výšky mesačného platu primátora.
Na programe však mestské zastupiteľstvo malo aj iné body. V úvode rokovania, ktoré pre neprítomnosť primátora viedol viceprimátor Ladislav Rigó, sa o slovo prihlásil poslanec Roman Vaľo. Ten navrhol stiahnuť z rokovania bod, týkajúci sa zistení hlavného kontrolóra Mikuláša Csirmaza. Vo svojej správe poukázal na isté pochybenia v prípade použitia finančných prostriedkov na revitalizáciu Mestskej záhrady, rekonštrukciu verejných komunikácii a rovnako aj na revitalizáciu Rekreačnej oblasti Zelená voda – Kurinec. Hoci na jednom z uplynulých rokovaní poslanci zobrali túto správu na vedomie, primátor ho nepodpísal. A tak mali prelamovať veto, no nestalo sa tak.
Piata zmena rozpočtu prijatá bez diskusie
Medzi prvými bodmi zasadnutia bol návrh na V. zmenu rozpočtu mesta. Ako uviedol Ladislav Bielak vedúci odboru ekonomického Mestského úradu, ide o úpravu príjmov na školy a školské zariadenia. „Tam je nárast príjmov, ale idú aj do výdavkov v rovnakej výške. V podstate navýšenie výdavkov je len na mestskom úrade, a to na rekonštrukciu kanalizácie na Ulici Českej, kde dochádza k navýšeniu o viac ako 9 tis. eur. z dôvodu nepredvídaných nákladov pri realizácii danej stavby. Ďalšie navýšenie výdavkov sa podľa jeho slov týka dotácie Reformovanej cirkvi na Slovensku, ktorá bola zaradená do siete škôl a školských zariadení s účinnosťou od 1. septembra 2019. Ako Bielak povedal, na základe ich žiadosti má zriaďovateľ (mesto, pozn. red.) poskytnúť dotáciu na mzdy vo výške viac ako 20 tis. eur. Túto povinnosť ukladá zriaďovateľovi zákon. „Týmito zmenami dôjde k celkovému prebytku rozpočtu vo výške nie menej ako 20 tis. eur,“ zakončil Bielak. Túto zmenu rozpočtu mestské zastupiteľstvo prijalo bez diskusie.
Prijímatelia sociálnej pomoci podľa VZN mesta majú upratovať či odhŕňať sneh
Diskusia sa však strhla v ďalšom bode, ktorý sa týkal návrhu Všeobecne záväzného nariadenia mesta o sociálnych službách a úhradách za tieto služby. Týmto návrhom sa poslanci zaoberali z dôvodu novelizácie zákona o sociálnych službách. A hoci po predložení návrhu poslanci pristúpili k hlasovaniu, výhrady mal prítomný okresný prokurátor Gabriel Geško. Ten najskôr poukázal na legislatívno-technické záležitosti daného VZN. „Prokuratúra má vždy výhrady voči tomu, keď do VZN prepisujete zákon. Keď ho prepisujete tak ho musíte prepísať tak ako je zákon. Teda keď je tam spojka „a“, tak tam dáte spojku „a“, keď je tam „alebo“, tak dáte „alebo“ a nie vlastnú tvorbu,“ avizoval Geško. Podľa jeho slov však najzávažnejším problémom je, že povinnosťou prijímateľov sociálnej pomoci v nocľahárni je hodinu pred odchodom upratať priestory a v prípade potreby aj čistenie chodníkov od snehu. „Nemôžete tomu, kto je prijímateľ sociálnej pomoci dať povinnosť, aby niečo upratoval,“ ozrejmil.
V rámci diskusie dal Vaľo procedurálny návrh na stiahnutie bodu z rokovania a prerokovať ho na ďalšom zasadnutí. S týmto súhlasil aj primátor a stiahli bod z rokovania. Ako Šimko poznamenal, takéto znenie však VZN malo roky.
Neplniace prijaté uznesenia
Ďalší bod patril hlavnému kontrolórovi Mikulášovi Czirmazovi a jeho správe o kontrole plnenia uznesení. Ako uviedol, kontrolou boli preverené nesplnené uznesenia za II. polrok 2018 a I. polrok 2019 i mesiac júl, augusta 2019, či september 2019. Na margo toho vystúpil Vaľo, podľa ktorého množstvo prijatých uznesení nie je plnených. „A sú odsúvané na dobu neurčitú. Preto apelujem na mestský úrad, aby konal a splnil prijaté uznesenia. Nakoľko množstvo týchto uznesení je dôležitých a potrebných aj pre naštartovanie rozvoja mesta,“ povedal.
Niektoré pohľadávky voči mestu staré aj 30 rokov
Poslanci sa ďalej zaoberali odpisom pohľadávok voči mestu, ktoré vznikli ešte v 80. a 90. rokoch. „Ide o pohľadávky za zlikvidované podniky, ktoré vznikli v rokoch 1988 a 1992 a doposiaľ neboli odpísané,“ uviedol Štefan Petrík z právneho oddelenia na Mestskom úrade. „Ide o veľmi staré pohľadávkami. Požiadal by som právne oddelenie v prípade pohľadávok, ktoré sú právne vymožiteľné a nie sú až takého starého dátumu, aby zvýšilo aktivitu. Nakoľko na strane dlžníkov sú obrovské záväzky voči mestu. Od budúceho roka začínajú aj nové inštitúty vymáhania pohľadávok, ako napríklad zadržanie vodičského preukazu a podobne,“ uviedol Vaľo. S poslancom súhlasil aj primátor Šimko, podľa ktorého tak budú vedieť vymáhať viac pohľadávok a donútiť neplatiča, aby vyrovnal dlh voči mestu.
Opäť Rokovací poriadok
Rovnako aj utorkové zastupiteľstvo sa opäť zaoberalo Rokovacím poriadkom. „Takýto Rokovací poriadok nemá nikto na Slovensku,“ začal Šimko a doplnil, že ak vedie schôdzu podľa rokovacieho poriadku, tak by sa musel hlásiť do diskusie a jeho zariadenie na to nie je prispôsobené. Ako podotkol, musel by používať zvonec, ktorý si na jedno zo zasadnutí doniesol alebo bude vykrikovať: „Hej Jano, zapni ma!“ Nakoniec v ďalšom priebehu rokovania to aj tak robil, kričal: „Mišo, zapni ma!“. Avšak podľa ozvučenia v sále či zvukového záznamu TV Rimava je zrejmé, že mikrofón mal zapnutý i bez kričania, aby mu zamestnanec Mestského úradu zapol mikrofón. Podľa Vaľa je Rokovací poriadok dobrý a treba ho dodržiavať. „Nikto vám nebráni viesť a prihlásiť ako prvý do diskusie. My musíme vedieť či sa hlásite do diskusie z faktickou alebo príspevkom do diskusie. Nie je to nič náročné. Dodržujte poriadok a nerobte teatro pred kamerami,“ reagoval poslanec. Podľa poslanca Ivana Hazuchu je to zo strany primátora aj istý trucpodnik. „Kľudne môžete mať také zariadenie aké máme my,“ dodal.
Opäť nasledovala slovná prestrelka o tom či je alebo nie je dobrý Rokovací poriadok. V závere diskusie Vaľo avizoval, že zariadenia sú z roku Pána a preto v rozpočte zastupiteľstvo navrhuje vyčleniť čiastku na zakúpenie nového hlasovacieho zariadenia.
Na ZŠ P. Dobšinského vznikne špeciálna trieda
Dlhšia debata bola aj pri návrhu na zriadenie špeciálnej triedy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v Základnej škole P. Dobšinského. Konkrétne by malo ísť o triedu pre deti s autizmom. Informovala o tom Karina Kochanová, vedúca odboru školstva. Ako doplnila, na zriadenie takejto triedy je potrebný len súhlas zriaďovateľa, teda mesta Rimavská Sobota. Dôvodom prečo by táto trieda mala byť na ZŠ P. Dobšinského sú podľa Kochanovej priestorové možnosti školy. Podľa jej slov však zatiaľ bude možné zriadiť len jednu triedu na prvom stupni, pričom náklady na úpravu priestorov i nákupu vybavenia pre žiakov odhadli zatiaľ na 40 tis. eur. „Presnú sumu budeme vedieť až budúci rok,“ dodala s tým, že taktiež bude potrebné zvýšiť nároky po personálnej stránke. Podľa nej v jednej triede, kde najviac môžu byť štyri deti je potrebné mať špeciálneho pedagóga so špecializáciou na autizmus a jedného pedagogického asistenta. Trieda by mala vzniknúť od budúceho školského roka, od 1. septembra 2020. „Tento návrh treba podporiť, ale bude to veľmi ťažké, budú to veľmi ťažkí žiaci,“ uviedol poslanec Jaroslav Bagačka. Mestské zastupiteľstvo tento návrh podporilo.
Primátor bude dostávať len základný plat
V závere rokovania, v bode Rôzne, sa na stôl dostal aj návrh na zmenu mesačného platu primátora. Túto tému otvoril Vaľo, ktorý aj predložil daný návrh s niekoľkými odôvodneniami. „Primátor dlhodobo neplní uznesenia mestského zastupiteľstva a podľa nášho názoru týmto brzdí rozvoj mesta. Svoju nečinnosť vysvetľuje ako chybu poslancov. Po druhé, odmietol dotáciu 800 tis. eur na realizáciu priemyselného parku aj napriek schválenému a platnému uzneseniu. Svojím rozhodnutím podľa nášho názoru zobral Soboťanom šancu na dobrú prácu a vyšší plat. Po tretie, podľa nášho názoru je pasívny pri získavaní mimorozpočtových zdrojov. Mesto nemá možnosť rozvíjať sa nemožno ho tak zachrániť pre naše deti,“ zdôvodnil s tým, že navýšenie mesačného platu primátora o 40 percent nie je tak opodstatnené. Ako poslanec poznamenal, takéto zníženie platu je v súlade so zákonom a táto kompetencia v rozhodovacej právomoci mestského zastupiteľstva.
Na margo toho reagoval Šimko tým, že primátorka Lučenca má príplatok 50 percent, primátor Veľkého Krtíša až 60-percentný príplatok. Reagoval aj na zdôvodnenia zníženia platu. Začal priemyselným parkom, kde opäť zopakoval svoje tvrdenia a rovnako zopakoval aj realizované investičné akcie v meste. Slovná prestrelka pokračovala ďalej až jej výsledkom bolo odsúhlasenie zníženia mesačného platu primátora na základný, čo je mesačný plat vo výške 3250 eur. Táto suma sa na účet primátora pripíše už v decembri, nakoľko toto uznesenie nadobúda účinnosť od 1. decembra. Tento termín navrhol sám primátor, nakoľko poslanci navrhovali účinnosť od 1. januára 2020.
Poslanec Slanina mal šoférovať pod vplyvom alkoholu, Šimka žiadal vysvetlenie
Po odklepnutí zníženia platu primátora sa o slovo prihlásil Šimko. Ten sa obrátil na poslanca Romana Slaninu s otázkou či je pravda, že bol uplynulý týždeň zadržaný policajnou hliadkou pri riadení vozidla pod vplyvom alkoholu. „Vzhľadom k tomu, že ste prijali uznesenie o morálnom kódexe poslancov mestského zastupiteľstva informujte nás či je to pravdivá alebo klamlivá informácia,“ poznamenal Šimko.
„Je to pravda. Momentálne v tejto fáze je stav taký, že som bol zadržaný hliadkou pri kontrole. A keďže sa jednalo o nejaký čas v doobedňajších hodinách, kde sa nič zvláštne nestalo. Neviem si to ani ja vysvetliť, momentálne prebiehajú úkony polície v tomto konaní a nič nie je uzavreté. To znamená, že zatiaľ sa nič nepotvrdilo ani nevyvrátilo vzhľadom k môjmu zdravotnému stavu a iným okolnostiam, ktoré súviseli s touto situáciou. Takže je to zbytočné nafukovať ako bublinu a teraz to využívať ako politickú hru pre schvaľovanie etického kódexu a iných vecí, ktoré tam vôbec nie sú. Takže to zbytočne preháňate, ale viem, že to robíte lebo chcete ísť do veľkej politiky a je to pre vás dobrá agenda,“ reagoval Slanina.
V prípade dokázania, že poslanec viedol vozidlo pod vplyvom alkoholu, kde by nameraná hodnota v krvi bola nad jedno promile a poslanec by bol v tejto veci právoplatne odsúdený, tak podľa zákona príde o poslanecký mandát.
Zdroj: Rimava.sk