No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MURÁNSKA PLANINA: Norika muránskeho nepresunú do Topoľčianok, vláda vyhlásila tri chránené územia

Foto ilustračná. Zdroj: René Sirota

MURÁŇ – Norik muránskeho typu zostáva na Muránskej planine, jeho premiestnenie do Národného žrebčína v Topoľčiankach sa konať nebude. Na stránke na sociálnej sieti o tom informoval štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Michal Kiča.

Ako uviedol, envirorezort a ministerstvo pôdohospodárstva sa dohodli na férovom financovaní, bezplatnom využívaní všetkých nehnuteľností a chov bude spadať pod žrebčín v Topoľčiankach.

Zároveň majú zostať zachované strediská na chov norika muránskeho typu na Veľkej lúke na Muránskej planine a tiež v Dobšinej. "Verím, že takéto riešenie zabezpečí nielen plnohodnotné zachovanie, ale aj rozvoj chovu, podporu biodiverzity a agroturizmu na Muránskej planine," dodal Kiča.

Článok pokračuje pod reklamou


"Vďaka úsiliu MŽP SR bude tento chov dofinancovaný zo zdrojov národného parku. Národný park poskytne chovateľom aj ustajnenie norika muránskeho, ako aj jeho pašu na Veľkej lúke. Ďalšia dobrá správa pre túto lokalitu je vznik troch chránených území. Od 1. mája vznikne prírodná rezervácia Homoľa a chránené areály Pramenná oblasť Rimavy a Tisovský kras," vyjadril sa dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj. NP Muránska planina bude poskytovať stajne, pašu a financie na platy. Dotácia by podľa Budaja mala predstavovať sumu okolo 300-tisíc eur ročne.

Vláda vyhlásila tri chránené územia v územnej pôsobnosti Správy NP Muránska planina

"Vládny kabinet dnes podporil tri návrhy z dielne MŽP SR, ktorými sa vyhlasuje jedna prírodná rezervácia a dva chránené areály. Ide o prírodnú rezerváciu Homoľa (22,18 ha), chránený areál Pramenná oblasť Rimavy (2058,67 ha) a chránený areál Tisovský kras (1558,16 ha). Všetky 3 územia sú súčasťou európskej sústavy Natura 2000. Nariadenia, ktorými sa vyhlásia chránené územia, nadobudnú účinnosť 1. mája 2023," priblížil envirorezort.

"Muránska planina v sebe ukrýva prírodne bohatstvo, ktoré si musíme chrániť. Ochranou pestrej biodiverzity a nespútanej prírody zároveň docielime aj turistický reštart regiónu, ktorý je pre mnoho ľudí veľkou neznámou," vyjadril sa Kiča.

Podľa dočasne povereného ministra životného prostredia Jána Budaja, Slovensko ako členský štát EÚ, má za úlohu prispieť k zachovaniu prírodného bohatstva. Krajiny EÚ spoločne budujú európsku sústavu chránených území (Natura 2000) na ochranu prírodných biotopov, voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Natura 2000 pozostáva z chránených území a území európskeho významu. „Pre nesplnenie záväzkov na označenie území európskeho významu a na určenie cieľov ochrany a opatrení vedie Európska komisia voči Slovensku konanie. Vyhlasovaním chránených území tak postupne plníme záväzky Slovenska a naprávame zlyhania predchádzajúcich vlád,“ uviedol Budaj.

Článok pokračuje pod reklamou


Prírodná rezervácia Homoľa sa nachádza v okrese Brezno v katastrálnom území Telgárt a je súčasťou ochranného pásma Národného parku Muránska planina. 

Chránený areál Pramenná oblasť Rimavy sa nachádza v okrese Rimavská Sobota v katastrálnom území Tisovec v južnom úpätí Fabovej hole. 

Chránený areál Tisovský kras sa nachádza na juhozápadnom výbežku Spišsko-gemerského krasu. Vo východnej časti bohatej na krasové javy vytvára malebnú krajinu, ktorá nadväzuje na Národný park Muránska planina.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross