No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MUŠKY: V R. Sobote pripravujú rozprávkovú módnu prehliadku. Autorka podrobnosti zatiaľ tají

Za siedmimi horami, za siedmimi dolami. Tam v krajine rozprávok sú ukryté nevídané poklady. Malým prinášajú svoje zázračné príbehy a dospelým zverujú ušľachtilé posolstvo v nich ukryté. Formou netradičnej módnej prehliadky pod názvom Mušky si záujemcovia budú môcť v Rimavskej Sobote pripomenúť tieto časy už onedlho v estrádnej sále Dome kultúry. Účinkovať budú desiatky dobrovoľníkov. Ako ďalej avizujú v Mestskom kultúrnom stredisku, autorky Ivana Jackuliaková a Veronika Mojžišová sa na chvíľku svojou tvorbou rozprávkových párt, čeleniek a odevov pokúsia zastaviť čas, odpútať vás od skutočného sveta a ponoriť do rozprávkového. „Aby sme potom opäť našli jeho zmysel, pretože každá rozprávka je studnicou múdrosti, poučenia, morálnych hodnôt, je národným pokladom,“ uviedla Regina Špitálová z Mestského kultúrneho strediska, ktorá širokú verejnosť pozýva do priestorov estrádnej sály v piatok, 24. mája už od 18-tej hodiny. „Príďte sa ponoriť do rozprávkových etúd rodáka z neďalekých Slavošoviec, Pavla Dobšinského,“ dodáva.

Za netradičnou módnou prehliadkou stoja desiatky ľudí, dobrovoľníkov. Ako pre Rimava.sk priblížila Ivana Jackuliaková, za prehliadkou sú ukryté tri mesiace dennodenných príprav popri práci. Podľa jej slov do výberu sa im dostalo sedem rozprávok Pavla Dobšinského. „Číslo sedem je magické a tajomné a preto ani podrobnosti nebudeme teraz prezrádzať. Sú to rozprávky, takže tajomné,“ naznačila autorka, ktorá hoci pracuje v oblasti IT sektoru v Bratislave, je podľa jej slov hrdá, že v tomto regióne a Rimavských Zalužanoch žije od detstva (autorka pochádza z Čiech, z Ostravy, pozn. red.).


Ivana Jackuliaková

Zároveň však spomenula, že diváci aj so svojimi ratolesťami sa však môžu tešiť na večer plný spomienok, ponaučenia a rozprávok, ktoré spájajú generácie. „V detstve nám ich čítali rodičia či starí rodiča a teraz prišla taká doba, že sa všetci ponáhľame a nemáme na nič čas. Chcela by som, aby sme na ten okamžik zastali a jednoducho sa ponorili do rozprávok,“ prezrádza svoje malé prianie autorka, podľa ktorej všetci čo vyjdú v piatok na pódium si zaslúžia úctu a pochvalu, že sa ich podarilo zapáliť a spojiť pre dobrú vec aj v takomto regióne kde sú slabšie pracovné možnosti a mnohí ľudia sa akoby uzatvárali do seba.

„Tu všetci ľudia išli do toho s radosťou, dokázali sme ich spojiť a vytvárame toto dielo, ktoré dúfam poteší aj ľudí, ktorí sa na nás prídu pozrieť,“ povedala a načrtla, že na móle, ktoré je domovom skôr mladých modeliek svoje nenahraditeľné miesto nájdu všetci, deti, dospelí aj dôchodcovia.

A prečo sa rozhodli práve pre názor Mušky? Podľa organizátorov tentokrát nepôjde len o svätojánske mušky. Mušky v našom gemerskom nárečí znamenajú pehy a pehy predsa predstavujú krásu. Krásu ľudí ktorí akoby boli pobozkaní slnečnými lúčmi.

V programe budú účinkovať aj deti z tanečného odboru a malí speváci zo Základnej umeleckej školy. Hovoreným slovom bude sprevádzať Tomáš Klapiš. Scenár pripravila Marienka Kvetková. Vstupné na podujatie je päť eur, deti majú vstup zdarma.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO A VIDEO: MsKs Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross