No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MÚZEUM: Počas mesiaca kníh predstavia tú najznámejšiu

4. marca 2014 |  | | |

bibliaAko vyzerá najstaršia Biblia v zbierkach múzea môžu návštevníci zistiť až do konca marca. Knihu, ktorá má vyše štyristo rokov, vystavuje Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote ako aktuálny predmet mesiaca.

Podľa slov knihovníčky múzea Ivety Krnáčovej najstaršia Biblia v ich knižnici je z roku 1596. Vydaná bola v češtine, v nemeckom neogotickom písme švabachu na 1 162 stranách.

"V texte Biblie sa nevyskytujú ilustrácie, výtvarne zdobený je len titulný list. Tvorí ho biblický výjav vytvorený technikou drevorezu, základné údaje o knihe sú napísané červenou farbou v jeho strede v oválnom ráme," opísala Krnáčová. Ako podotkla, zaujímavá je aj kožená väzba Biblie, ktorú krášlia a ochraňujú mohutné kovové nárožnice s puklicami. Bibliu podľa jej slov vydala pravdepodobne Jednota Bratská v Kraliciach, náboženská spoločnosť v Čechách.

Ako knihovníčka ďalej uvádza, Biblia je najčastejšie vydávaným dielom na svete. Je základom viery kresťanských náboženstiev, zároveň kódexom kresťanskej filozofie a morálky a jedinečným literárnym dielom. V stredoveku Bibliu prepisovali ručne mnísi v kláštoroch a často ju bohato farebne ilustrovali. Každý takýto rukopis bol veľmi drahým umeleckým originálom, ktorý mohli vlastniť len cirkvi a zámožní svetskí hodnostári. Vynález kníhtlače v roku 1445 však znamenal veľký prelom. Tlačené knihy výrazne zlacneli a boli cenovo dostupné aj pre nižšie vrstvy spoločnosti. Biblia sa stala najdôležitejšou a posvätnou knihou v rodinách, dedila sa z generácie na generáciu.

Vzácna Biblia z roku 1596 je súčasťou takmer 45 tisícového historického knižničného fondu Gemersko-malohontského múzea, ktorý obsahuje mnoho vzácnych historických tlačí.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross