No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poodhalia vyše storočné tlačiarenské pečiatky z knihy o Rimavskej Sobote

tlačiarenské štočkyPred viac ako sto rokmi opísal Rimavskosoboťan Imre Findura históriu svojho rodného mesta, bola to v poradí druhá monografia o dejinách Rimavskej Soboty. Gemersko-malohontské múzeum má vo svojich zbierkach aj tlačiarenské štočky obrázkov, ktoré sa v knihe nachádzajú, aktuálne ich vystavuje ako májový predmet mesiaca.

Ako informovala historička múzea Éva Kerényi, autor monografie Imre Findura sa narodil 23. októbra 1844 v Rimavskej Sobote, kde začal aj svoje štúdium. Neskôr navštevoval školy v Levoči, Vacove, Egri a Ostrihome, právo študoval na univerzite v Pešti.
V rokoch 1868 - 1869 absolvoval medzi prvými kurz štatistiky, organizovaný ministrom Istvánom Gorovem. V roku 1869 sa zamestnal na Uhorskom kráľovskom ústrednom štatistickom úrade, kde ako knihovník spravoval knižný fond. Findurovou zásluhou bolo vybudovanie počiatočného fondu odbornej štatistickej knižnice a medzinárodných vzťahov a taktiež vytvorenie prvých prírastkových zoznamov. Popri tom sa venoval aj literatúre, archeológii, jazykovede a histórii umenia. Je známy ako významný regionálny historik miest Rimavská Sobota a Vacov.

Po jeho smrti 30. januára 1930 vo Vacove rozhodlo Didaktické oddelenie Maďarskej zemepisnej spoločnosti o umiestnení pamätnej tabule na priečelí jeho rodného domu v Rimavskej Sobote. Tabuľa, nachádzajúca sa na ulici Józsefa Szentpéteryho (dnes Ulica Tomášiková), tam teraz už nie je, miesto výskytu je záhadou.

Pamiatka niekdajšieho opisovateľa histórie mesta však ožíva v jeho monografii o histórii   slobodného mesta Rimavská Sobota z roku 1894. Kniha, vydaná kníhkupectvom Eggenberger, je jedinečným exemplárom. Do historickej knižnice Gemersko-malohontského múzea sa dostala prostredníctvom Jánosa Fábryho, ktorému – ako sa možno dočítať na titulnej strane - ju autor daroval. Tlačiarenské práce zabezpečila tlačiareň Sándora Mayera vo Vacove. V knihe sa nachádza aj šesť obrázkov. Drevené tlačiarenské štočky uvedených obrázkov s olovenou hlavicou dnes obohacujú historický fond múzea. Zobrazujú napríklad erb rodiny Szécsényiovcov, turecký hrad na Sobôtke či rodný dom a portrét M. Tompu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross