No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MÚZEUM: Predmetom mesiaca bude netradičný kalendár z 18. storočia

perex-muzeumZačiatok nového roka je spájaný aj s kalendármi. Jeden bude v rámci predmetu mesiaca vystavovať aj Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. Jeho historická knižnica vo svojich policiach ukrýva útlu knižku o rozmeroch 14,5 x 8,5 centimetrov, ide o 93-stranový Kalendář Na Rok Krysta Pána 1787, ktorý je najstarším slovenským kalendárom v knižnici múzea. V expozícii múzea bude vystavený od 4. do 29. januára 2016. Rimava.sk o tom informovala knihovníčka múzea Iveta Krnáčová.

Kalendár je podľa Krnáčovej napísaný v slovakizovanej češtine, švabachom (nemeckým neogotickým písmom). „Vytlačil ho banskobystrický kníhtlačiar Ján Jozef Tumler. Okrem klasickej čiernej tlačiarenskej farby použil na zvýraznenie určitých častí textu i červenú farbu. V roku 1905 ho podaroval Jozef Kolbenheyer do vtedajšieho Gemerského župného múzea v Rimavskej Sobote,“ priblížila knihovníčka a dodala, že kalendár je viazaný v jednoduchej papierovej obálke bez textu, zdobenej farebne rastlinnými motívmi.

Ako ďalej uviedla kalendár obsahuje, za tlačenými údajmi o jednotlivých mesiacoch, listy na poznámky. „Teda kalendár plní i funkciu vreckového zápisníka. Nachádzajú sa v ňom rukopisné, pravdepodobne domáce hospodárske záznamy neznámej majiteľky,“ poznamenala knihovníčka, podľa ktorej útla knižka obsahuje aj osobné mená, sviatky, nebeské znamenia a iné dobové symboly, aspekty, fázy mesiaca, čas východu a západu slnka i zatmenia slnka a mesiaca.

Následne obsahuje kalendár podľa Krnáčovej poučnú časť, kde čitateľ nájde usporiadaný zoznam miest a času konania jarmokov v Uhorsku a v blízkych mestách susedných krajín v roku 1787. „Rovnako aj prepočet mincí rôznych mien, ale i napríklad poučenie, že „vši je najlepšie z hlavy vytráviť“, ďalej rady o vyháňaní potkanov či o chove koní, presádzaní stromov a iné poučenia,“ spoemnula knihovníčka.

„Základnou funkciou kalendárov, a teda i dôvodom na ich vydávanie, je orientácia v čase. Tlač kalendárov v Uhorsku je známa od 16. storočia, avšak v susedných európskych krajinách boli kalendáre tlačené už v 15. storočí. Knižné periodické kalendáre patrili koncom 18. storočia medzi najvýznamnejšie a najrozšírenejšie knihy pre ľud. Boli komerčnou tlačou, vydávanou vo vysokých nákladoch, ktorá zabezpečovala tlačiarom i kníhviazačom istý zisk. Kvôli cenovej dostupnosti boli viazané v mäkkej papierovej väzbe. Väčšinou ich predávali samotní kníhviazači, predovšetkým na jarmokoch. Pre zámožnejších zákazníkov viazali kalendáre i do drahých, bohato zdobených väzieb,“ povedala Krnáčová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross