No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Múzeum v Rožňave otvára výnimočnú výstavu. Pomôže aj deťom s rakovinou

29. júna 2026 | | |  | 

Banícke múzeum v Rožňave pripravilo pre milovníkov fotografie aj umenia výnimočné podujatie. Pri príležitosti 75. narodenín renomovaného fotografa Gejzu Kolesára sa v galérii múzea uskutoční jeho doteraz najväčšia samostatná výstava s názvom 75 záberov slobody.

Slávnostná vernisáž sa uskutoční 2. júla 2026 o 16.00 hodine v priestoroch galérie Baníckeho múzea v Rožňave. Výstava bude verejnosti prístupná až do 21. augusta 2026.

Článok pokračuje pod reklamou


Návštevníci si budú môcť pozrieť symbolických 75 fotografií, ktoré reprezentujú nielen autorovo životné jubileum, ale aj pestrú mozaiku tvorby, ktorej sa venoval počas niekoľkých desaťročí.

Gejza Kolesár pochádza z obce Meliata v okrese Rožňava. Fotografii sa začal venovať už počas vysokoškolských štúdií v Košiciach v 70. rokoch minulého storočia. Po návrate do rodného regiónu zostal fotografii verný a dodnes patrí medzi výrazné osobnosti rožňavskej fotografickej scény. Je členom fotoklubu Pix-XL Rožňava a medzinárodného združenia Felföldi Fotográfusok Szövetsége.

Počas svojej bohatej kariéry prešiel od analógovej fotografie až k digitálnym technológiám, no podľa jeho slov zostáva najdôležitejšia emócia a príbeh ukrytý v obraze.

„Mám rád, keď fotografický obraz dokáže sprostredkovať myšlienky autora, čo núti diváka premýšľať a byť aktívnym pozorovateľom,“ hovorí Gejza Kolesár.

Jeho tvorba je známa najmä citlivým zachytávaním emócií, ženských portrétov a aktov v rôznych prostrediach. Práve tieto témy sa stali charakteristickou súčasťou jeho umeleckého rukopisu.

Autor sa však nepresadil len doma. V uplynulom desaťročí sa zúčastnil viac ako 60 medzinárodných fotografických súťaží po celom svete, vrátane Číny, Indie či Srí Lanky. Získal desiatky ocenení a jeho fotografie boli viac ako dvestokrát prijaté do medzinárodných výstavných kolekcií.

Výstava v Galérii Baníckeho múzea je rozdelená do viacerých tematických celkov. Návštevníci sa môžu tešiť na pohľad do autorových fotografických začiatkov z obdobia analógovej fotografie, diela inšpirované Rožňavou a jej okolím, ale aj kolekciu fotografií určených na predaj.

Práve predaj vybraných diel dáva výstave aj mimoriadne ľudský rozmer. Gejza Kolesár sa rozhodol časť finančných prostriedkov venovať deťom s onkologickými ochoreniami. Návštevníci tak svojou kúpou môžu podporiť dobrú vec a zároveň si odniesť originálne umelecké dielo.

Vstup na vernisáž je voľný. Galériu Baníckeho múzea nájdete na: Námestie baníkov 53/25, Rožňava


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross