Rimavskosobotská vokálna skupina Mystic CHoir sa nedávno vrátila zo svojho prvého zahraničného účinkovania. Na osemdňovom workshope v Poľsku ako jediná reprezentovala Slovensko. O tom, o aký workshop išlo, čo sa na ňom naučili, ale aj to čo oni ukázali ostatným nám porozprávala manažérka súboru Helena Danišová. Prezradila aj, čo v najbližšej budúcnosti pripravujú, a to nielen doma, ale dokonca aj v zahraničí.
„Music of sources, taký bol názov medzinárodného hudobno-tanečného workshopu v poľskom meste Ostroszowice, ktorý bol v rámci projektu podporený z Erasmus-u,“ ozrejmila Helena na úvod. Projekt bol podľa jej slov organizovaný tromi krajinami z V4. Ako ďalej doplnila, cieľom ich účasti bolo predovšetkým zlepšiť sa aj vďaka workshopu v technike spevu a učiť sa od zahraničných lektorov. Lákala ich však aj možnosť po prvýkrát prezentovať Mystic choir v zahraničí. Podľa Heleny mali na to osem dní, od 8. do 16. októbra, počas ktorých navštívili všetky vyučovacie hodiny workshopu a zostali až do záverečného predstavenia a slávnostnej rozlúčkovej večere.
Projekt mal však aj inú myšlienku ako len tú vzdelávaciu. „Tou hlavnou myšlienkou Music of sources bolo spájať, integrovať a spoločne tvoriť pomocou hudby. Spojiť mestské zvyky s vidieckymi a priemyselné s prírodnými pomocou hudby a tanca, bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzalo 30 účastníkov workshopu. Práve cez zvuky nás to malo spojiť,“ vysvetlila manažérka a dodala, že o väčšiu zaujímavosť, organizátori do projektu prizvali aj skupinu mladých tanečníkov a hudobníkov, ktorí sú slabozrakí respektíve nevidiaci. Ako Helena skonštatovala, skutočne sa integrovali cez zvuky a hudbu, spájali tradičné, folkové a moderné hudobné motívy. „Pomocou lektorov vzniklo nakoniec spoločné dielo, ktoré sme mali možnosť odprezentovať širokej verejnosti,“ dodala.
V posledný deň bola na programe premiéra predstavenia. Tá sa uskutočnila vo Wroclave, v najvyššej budove mesta, v Sky Tower. „Atmosféra bola veľmi priateľská. Skutočne sa všetko spojilo - spev, inštrumenty, zvuky aj tanec. Tridsať mladých umelcov vytvorilo jeden celok, v ktorom sa všetko dokonale dopĺňalo.“
Atmosféru poľského workshopu však budete môcť zažiť aj Vy. Mystic Choir sa najbližšie predstaví v rimavskosobotskom Dome kultúry 18. novembra, a to príležitosti 85. výročia vzniku Základnej umeleckej školy v Rimavskej Sobote a zároveň 2. výročia vzniku súboru. „Na tomto podujatí sa okrem nás predstavia aj bývalí a súčasní žiaci školy. Divákom chceme v rámci nášho vystúpenia predviesť aj ukážky z poľského workshopu,“ avizuje Helena, podľa ktorej chcú vo svojich vystúpeniach zužitkovať všetko, čo sa naučili v Poľsku.
Hlavným organizátorom workshopu bolo poľské kultúrne a vzdelávacie centrum Fundacja Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji „Otwórz Drzwi” v Ostroszowiciach. Spolupartnermi boli česká organizácia Spolek divadelních ochotníků Alois Jirásek Úpice a za slovenskú stranu Občianske združenie artRIS z Rimavskej Soboty, ktoré spolupracuje s miestnou Základnou umeleckou školou. „Práve vďaka nim padol výber na 8-člennú výpravu z Mystic Choir,“ uviedla Helena.
Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Mystic Choir