No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MYSTIC CHOIR: Ako jediný zástupca Slovenska na workshope v Poľsku

29. októbra 2016 |  | | |

perex-mystic-choirRimavskosobotská vokálna skupina Mystic CHoir sa nedávno vrátila zo svojho prvého zahraničného účinkovania. Na osemdňovom workshope v Poľsku ako jediná reprezentovala Slovensko. O tom, o aký workshop išlo, čo sa na ňom naučili, ale aj to čo oni ukázali ostatným nám porozprávala manažérka súboru Helena Danišová. Prezradila aj, čo v najbližšej budúcnosti pripravujú, a to nielen doma, ale dokonca aj v zahraničí.

„Music of sources, taký bol názov medzinárodného hudobno-tanečného workshopu v poľskom meste Ostroszowice, ktorý bol v rámci projektu podporený z Erasmus-u,“ ozrejmila Helena na úvod. Projekt bol podľa jej slov organizovaný tromi krajinami z V4. Ako ďalej doplnila, cieľom ich účasti bolo predovšetkým zlepšiť sa aj vďaka workshopu v technike spevu a učiť sa od zahraničných lektorov. Lákala ich však aj možnosť po prvýkrát prezentovať Mystic choir v zahraničí. Podľa Heleny mali na to osem dní, od 8. do 16. októbra, počas ktorých navštívili všetky vyučovacie hodiny workshopu a zostali až do záverečného predstavenia a slávnostnej rozlúčkovej večere.

Projekt mal však aj inú myšlienku ako len tú vzdelávaciu. „Tou hlavnou myšlienkou Music of sources bolo spájať, integrovať a spoločne tvoriť pomocou hudby. Spojiť mestské zvyky s vidieckymi a priemyselné s prírodnými pomocou hudby a tanca, bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzalo 30 účastníkov workshopu. Práve cez zvuky nás to malo spojiť,“ vysvetlila manažérka a dodala, že o väčšiu zaujímavosť, organizátori do projektu prizvali aj skupinu mladých tanečníkov a hudobníkov, ktorí sú slabozrakí respektíve nevidiaci. Ako Helena skonštatovala, skutočne sa integrovali cez zvuky a hudbu, spájali tradičné, folkové a moderné hudobné motívy. „Pomocou lektorov vzniklo nakoniec spoločné dielo, ktoré sme mali možnosť odprezentovať širokej verejnosti,“ dodala.

Hoci workshop bol podľa manažérky zaujímavý, celý týždeň bol o tvrdej práci a posledný víkend bol už o prezentácii výsledkov. „V piatok, 14. októbra, sme mali možnosť koncertovať v Dome kultúry v Ostroszoviciach. S Mystic Choir spoločne vystúpili poľskí aj českí hudobníci. Spievalo sa v rôznych jazykoch. Veľký úspech sme mali s poľskou ľudovkou Kukulečka,“ podotkla. Ako zároveň spomenula, v sobotu, 15. októbra, mali predpremiéru predstavenia vo vzdelávacom centre v Ostroszoviciach pred užšou verejnosťou a prizvanými médiami. Podľa jej slov sa spievalo a tancovalo v prítmí baletnej sály so svetelnými efektmi. „Bolo pre nás podnetné spievať s hudobnými inštrumentalistami a sledovať tanečníkov, ako spev dopĺňajú svojimi ladnými aj divokými pohybmi,“ opísala Helena, podľa ktorej bolo pre nich veľkým prekvapením, keď si diváci vyžiadali od súboru ako prídavok slovenskú ľudovú pieseň Sedela na vŕšku. Ako doplnila, medzi ôsmymi „Mystic-ákmi“ boli aj štyria noví členovia súboru, ktorí svoje prvé vystúpenia zvládli podľa manažérky na výbornú.

V posledný deň bola na programe premiéra predstavenia. Tá sa uskutočnila vo Wroclave, v najvyššej budove mesta, v Sky Tower. „Atmosféra bola veľmi priateľská. Skutočne sa všetko spojilo - spev, inštrumenty, zvuky aj tanec. Tridsať mladých umelcov vytvorilo jeden celok, v ktorom sa všetko dokonale dopĺňalo.“

Osem dní nebolo len o vzdelávaní či o tvrdej drine, vďaka ktorej si speváci súboru zlepšili prácu s hlasom a hudobný prejav. Rovnako si rozšírili repertoár o ďalšie pesničky v rôznych jazykoch. Členovia Mystic Choir si však z neho odniesli aj plno zážitkov. Podľa Heleny jeden deň „Mystic-áci“ obsadili závodnú kuchyňu a varili slovenský obed pre všetkých účastníkov. „Bryndzu sme síce v miestnom obchodíku nenašli, ale slovenské halušky to boli, ako sa patrí - so syrom, kyslou kapustou a samozrejme so slaninkou,“ poznamenala.

Atmosféru poľského workshopu však budete môcť zažiť aj Vy. Mystic Choir sa najbližšie predstaví v rimavskosobotskom Dome kultúry 18. novembra, a to príležitosti 85. výročia vzniku Základnej umeleckej školy v Rimavskej Sobote a zároveň 2. výročia vzniku súboru. „Na tomto podujatí sa okrem nás predstavia aj bývalí a súčasní žiaci školy. Divákom chceme v rámci nášho vystúpenia predviesť aj ukážky z poľského workshopu,“ avizuje Helena, podľa ktorej chcú vo svojich vystúpeniach zužitkovať všetko, čo sa naučili v Poľsku.

To ale ešte nie je všetko, čo pripravujú „Mystic-áci“. Podľa manažérky ich čakajú skvelé projekty a vystúpenia, o ktorých je ešte predčasné hovoriť, všetko je vo fáze vybavovania. „Môžem aspoň prezradiť, že to budú zahraničné koncerty a príprava vlastného CD. Napríklad počas jarných prázdnin 11 členov Mystic Choir vycestuje do Londýna na turné,“ prezradila. Na vokálnu skupinu sa môžu tešiť aj domáci fanúšikovia. „V decembri vystúpime v Tisovci, Kokave nad Rimavicou či Rimavskej Bani. Stačí sledovať našu skupinu na Facebook-u, budú tam všetky aktuálne informácie,“ dodala na záver a zároveň doplnila, že za účasť na poľskom workshope ďakuje vedeniu ZUŠ v Rimavskej Sobote a zástupcom občianskeho združenia artRIS.

Hlavným organizátorom workshopu bolo poľské kultúrne a vzdelávacie centrum Fundacja Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji „Otwórz Drzwi” v Ostroszowiciach. Spolupartnermi boli česká organizácia Spolek divadelních ochotníků Alois Jirásek Úpice a za slovenskú stranu Občianske združenie artRIS z Rimavskej Soboty, ktoré spolupracuje s miestnou Základnou umeleckou školou. „Práve vďaka nim padol výber na 8-člennú výpravu z Mystic Choir,“ uviedla Helena.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Mystic Choir


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross