No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na farme v Sabovej sa u pár ošípaných vyskytla brucelóza, je prenosná aj na človeka

Na jednej z fariem v Sabovej pri Rimavskej Sobote sa u niekoľkých ošípaných vyskytla choroba s názvom brucelóza. Ide o ochorenie, ktoré je prenosné za určitých okolností aj na človeka. Preto takmer 60 pozitívne testovaných zvierat museli utratiť. Veterinári situáciu monitorujú a zdroj nákazy je v štádiu šetrenia. Pre Rimava.sk to uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.„Chovy ošípaných v okrese Rimavská Sobota podobne ako napríklad v okrese Lučenec sa nachádzajú v tzv. nárazníkovej zóne afrického moru ošípaných v súvislosti s aktuálnym vývojom tejto nákazy v susednom Maďarsku,“ povedal Bíreš. Ako ďalej uviedol, pre tieto chovy v uvedených oblastiach platia okrem prísnych biologických opatrení proti zavlečeniu choroby aj pravidelný monitoring afrického moru ošípaných, čo sa realizuje i na farme ošípaných v Sabovej.

Podľa jeho slov pri poslednom monitoringu zvierat chovaných na farme v Sabovej sa africký mor ošípaných nepotvrdil, ale niektoré jedince serologicky reagovali na brucelózu. Ako doplnil, vzhľadom k tomu, že choroba je prenosná za určitých okolností aj na človeka, všetky pozitívne reagujúce zvieratá boli utratené, pričom išlo o 26 dospelých ošípaných a 32 odstavčiat.

„I keď genotyp vírusu diagnostikovaný u ošípaných na farme má genetický vzťah k diviačej zveri, zdroj nakazenia je zatiaľ neznámy a je v štádiu šetrenia,“ uzavrel Bíreš.

Brucelóza je bakteriálneho pôvodu a jej prejavy sú rôzne podľa typu danej baktérie. Typickým prejavom brucelózy sú kolísavé horúčky a vďaka tomu sa jej tiež hovorí vlnitá horúčka. Ďalšie prejavy brucelózy sa rôznia podľa toho, ktorý orgán napadne.

Zdroj: Rimava.sk, medixa.org FOTO: visualhunt.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross