No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na hraniciach s Maďarskom by mali pribudnúť nové mosty, financované majú byť z eurofondov

perex-mostNa hraniciach medzi Slovenskom a Maďarskom by mali cez rieku Ipeľ pribudnúť minimálne dva nové cezhraničné mosty. Na ich vystavaní sa dohodli na minulotýždňovom spoločnom rokovaní predstavitelia Banskobystrického samosprávneho kraja a maďarskej Novohradskej župy. Financované majú byť z eurofondov, pričom pre slovenskú stranu je predbežný rozpočet na obidva mosty vo výške 641 tis. eur a BBSK ich bude kofinancovať piatimi percentami. Rimava.sk o tom informoval riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík.

„Cieľom stretnutia bolo naplánovanie spoločného postupu pri podávaní projektov financovaných z eurofondov v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A,“ povedal Uhrík a dodal, že v rámci výzvy pripravia spoločné projekty na výstavbu minimálne dvoch nových cezhraničných mostov medzi Slovenskom a Maďarskom. Podľa jeho slov nové mosty cez rieku Ipeľ by mali pribudnúť medzi obcami Vrbovka – Őrhalom a Ipeľské Predmostie – *Drégelylánk Drégelypalánk.

Kraj podľa Uhríka obdržal v stredu, 17. augusta, návrh partnerskej zmluvy. „Momentálne pripravujeme k nej naše pripomienky. Zmluva je skôr formálneho charakteru s dôrazom na deklarovanie vzájomného partnerstva,“ uviedol. Ako zároveň doplnil, projektová dokumentácia ešte nie je pripravená a ani vysúťažená, keďže na uplynulom stretnutí prišlo len k dohode, ktoré projekty (výstavby mostov) sa budú v rámci výzvy Interreg spoločne predkladať.

Na podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok ostávajú ešte dva mesiace, je potrebné ich podať do konca októbra. „Približne v apríli budúceho roka by malo byť zrejmé, ktoré projekty budú z tohto programu podporené,“ dodal na záver riaditeľ Úradu BBSK.

Okrem predstaviteľov BBSK a maďarskej Novohradskej župy sa rokovania zúčastnili aj zástupcovia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, veľvyslanectva Maďarska v SR, zástupcovia Ministerstva zahraničných vecí Maďarska a Národnej spoločnosti za rozvoj infraštruktúry (NIF).

Zdroj: Rimava.sk
*Opravené 22.8.2016 o 17:00


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross