No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na literárne gymnázium získali dotáciu, kraj s jej využitím nesúhlasí

gymnazium-revucaPrvé slovenské literárne gymnázium v Revúcej, ktoré získalo dotáciu od ministerstva kultúry, peniaze zrejme nedostane. Banskobystrický samosprávny kraj pod vedením Mariana Kotlebu odmietol dotáciu na túto kultúrnu pamiatku. Ako dôvod s prijatím dotácie kraj uvádza 10-ročnú udržateľnosť budovy, teda aby počas tejto doby zostala v majetku BBSK. „BBSK momentálne nedokáže garantovať 10-ročnú udržateľnosť vlastníctva budovy, keďže toto gymnázium nemá dostatok žiakov,“ informovala Rimava.sk hovorkyňa BBSK Michaela Piliarová, podľa ktorej v opačnom prípade musí príjemca dotáciu vrátiť ministerstvu. Paradoxom je, že pred voľbami Kotleba hovoril o jej zachovaní.

Minister kultúry SR Marek Maďarič označil postoj Úradu BBSK za hlúpy a protislovenský.
„Žasol som, keď som sa v pondelok dozvedel, že zriaďovateľ Prvého Slovenského literárneho gymnázia Úrad BBSK oznámil škole, že nebude realizovať verejné obstarávanie na zákazku – oprava historickej budovy a že nesúhlasí s tým, aby sa vynaložili finančné prostriedky na opravu chodníka, keďže si myslí, že z dlhodobého hľadiska je existencia tejto školy neperspektívna,“ vyjadril sa na tlačovej konferencii v Revúcej minister kultúry Marek Maďarič. Ako povedal, postoj Úradu BBSK označil za hlúpy a protislovenský. Minister Maďarič potvrdil, že v zmluve o poskytnutí dotácie sa nachádza klauzula, že ak vlastník budovy nebude schopný udržať jej účel alebo vlastníctvo počas desiatich rokov, musel by túto dotáciu vrátiť. Zároveň však zdôraznil, že v argumentácii kraja o tom, prečo nechce využiť dotáciu, sa takýto dôvod neuvádza. „Toto platí len v prípade, ak by bola budova predaná, teda, ak by kraj získal za predaj budovy nejaké peniaze," doplnil. Ako spomenul, dotácia od Ministerstva kultúry SR sa týka opravy murovaného oplotenia a prístupového chodníka. „Považujem za veľmi dôležité, keď sa pokračuje v tradícii tejto školy ale tak isto, aj keď sú snahy samotnú budovu nejakým spôsobom ochraňovať,“ uviedol Maďarič.

Momentálne podľa hovorkyne BBSK Pilarovej na celom gymnáziu študuje len 29 žiakov, z toho ani jeden nie je v prvom, alebo druhom ročníku. „Udržiavanie tohto gymnázia je nehospodárne, najmä ak uvážime skutočnosť, že BBSK zriaďuje v Revúcej ešte druhé gymnázium – Gymnázium Martina Kukučína,“ dodala Piliarová, podľa ktorej predseda BBSK na uplynulom rokovaní BBSK avizoval zvolanie kompetentných osôb o ďalšom využití tejto budovy.

Podľa informácií Revúckej samosprávy samotná budova ale aj škola má pre nich význam. Podľa primátorky Evy Cireňovej by bolo popracovať aj na marketingu zo strany vyššieho územného celku, aby vyjadrenia o zatvorení školy nedemotivovali rodičov, ktorí tam potom svoje deti nebudú dávať. Zároveň spomenula, že ak by tam škola naozaj nebola, bola by veľmi nešťastná. Ako však spomenula, vidí možnosť tam zriadiť múzeum školstva, pedagogiky alebo niečo v súvislosti s regiónom Gemer.

Zdroj: Rimava.sk

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross