No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Obloha bude plná padajúcich hviezd, zazrieť môžete aj vianočnú kométu

14. decembra 2018 |  | |

Končiaci sa rok 2018 je aj v znamení dvoch významných astronomických úkazov – uvidíme množstvo meteorov (lietavíc, padajúcich hviezd) a dokonca aj jasnú kométu. Rimava.sk o tom informoval Pavol Rapavý, riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote.

Tým prvým bude meteorický roj Geminidy ktorý je v činnosti od 4. až do 17. decembra. „No jeho maximum nastane 14. decembra popoludní. Jedná sa o najaktívnejší pravidelný meteorický roj. Prvé správy o ich pozorovaní sú v roku 1862, no v tom čase bola aktivita pomerne nízka, len okolo 30 meteorov za hodinu. V polovici minulého storočia však stúpla na dvojnásobok a v súčasnosti je možné za ideálnych podmienok pozorovať okolo 120 meteorov za hodinu, v roku 2015 to bolo dokonca takmer 200,“ avizoval Rapavý s tým, že aktivita roja sa teda mení a v súčasnosti je práve najaktívnejší, v budúcnosti však bude slabnúť a koncom tohto storočia takmer úplne zanikne.

Podľa riaditeľa pomenovanie roja Geminidy pochádza z latinského mena súhvezdia Blíženci v ktorom sa nachádza radiant roja, miesta, odkliať meteory zdanlivo vylietavajú. „Meteory sú väčšinou pozostatkom rozpadajúcich sa komét, no u Geminíd sme ich materské teleso nepoznali až do roku 1983, keď bol infračervenou družicou IRAS objavený asteroid (3200) Phaeton s podobnou dráhou ako Geminidy. Dráha asteroidu má eliptickú dráhu podobnú kométam, no kometárna aktivita uňho nikdy pozorovaná nebola. Je to teda rozpadajúci sa asteroid, ktorý sa k Slnku približuje každých 1,4 roka na vzdialenosť len 21 miliónov kilometrov,“ priblížil.

A kam sa vydať pozorovať? „Na pozorovanie si vyberme miesto, kde neruší svetelné znečistenie. Súhvezdie Blížencov je nad obzorom počas celej noci, no najlepšie podmienky na pozorovanie meteorov nastanú až v druhej polovici noci po západe Mesiaca, ktorý oblohu presvetľuje. Za hodinu uvidíme okolo 90 relatívne pomalých meteorov,“ spomenul.

Vianočná kométa aj bez ďalekohľadu

Periodická kométa 46P/Wirtanen bola objavená 17. januára 1948 50 cm astrografom na Lickovom observatóriu v Kalifornii. Patrí do Jupiterovej rodiny komét a jej súčasná obežná doba je 5,44 roka. Priemer jadra kométy je odhadovaný na 1,2 km a tohtoročný návrat je skutočne mimoriadny, nakoľko sa kométa 16. decembra k nám priblíži len na 11,6 milióna kilometrov. „Je to desiate najbližšie zdokumentované priblíženie sa kométy k Zemi. Aj keď je to z astronomického hľadiska vzdialenosť malá, zrážka so Zemou nám nehrozí,“ poznamenal Rapavý.

Kométa podľa riaditeľa bude najjasnejšia práve okolo 16. decembra, keď k nám bude najbližšie a dosiahne jasnosť asi 3 magnitúdy. „Na tmavej oblohe ju teda uvidíme aj bez ďalekohľadu ako malý hmlistý obláčik v súhvezdí Býka, len niekoľko stupňov pod známou hviezdokopou Plejády (Kuriatka). V plnej kráse nám ju však ukáže až triéder alebo malý ďalekohľad. Neočakávajme však, že uvidíme „tradičnú kométu s chvostom“. Chvosty komét smerujú vždy od Slnka, no tentokrát, keďže je kométa na opačnej strane oblohy ako Slnko, viditeľný nebude. Bude sa nám javiť ako malá hmlovinka s výraznejším centrálnym zjasnením. Jej zdanlivý uhlový priemer na oblohe je asi pol stupňa, teda ako Mesiac v splne,“ uviedol a dodal, že bez väčších problémov si ju môžeme aj vyfotografovať, na hviezdnom pozadí ju ľahko zidentifikujeme, nakoľko bude zelenkastá.

Od 16. decembra bude pomaličky slabnúť, o tri dni neskôr prejde okolo fotogenickej hmloviny Kalifornia v Perzeovi a deň pred Vianocami prejde tesne okolo Capelly, najjasnejšej hviezdy súhvezdia Povozník. V tom čase už bude nad obzorom počas celej noci a v malých ďalekohľadoch ju uvidíme až do polovice januára. „Pri pozorovaní Geminíd či kométy si pozrime aj striebristú Mliečnu dráhu vysoko nad obzorom, jasné súhvezdia zimnej oblohy a červenkastý Mars, ktorý bude 15. decembra len niekoľko stupňov severne od Mesiaca v prvej štvrti. Nad ránom nás zase upúta jasná Venuša a pred východom Slnka aj Merkúr a Jupiter,“ zakončil riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross