No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na opravu súdnej sedrie v R. Sobote nie sú v rozpočte peniaze

Osud budúceho sídla Okresného súdu v Rim. Sobote je v nedohľadne. Na rekonštrukciu historickej súdnej sedrie, ktorá mala plniť túto funkciu, sa totiž v budúcoročnom rozpočte pre rezort spravodlivosti nenašli peniaze. "Nedostal som peniaze na rekonštrukciu okresného súdu v Rimavskej Sobote. Ale toto je problém, ktorý osem rokov neriešila predchádzajúca vláda, takže nie je možné naraz všetko vyriešiť," skonštatoval po stredajšom rokovaní vlády, na ktorom sa rozhodlo o štátnom rozpočte na rok 2009, minister spravodlivosti Štefan Harabin.

Harabin na rokovanie vlády už niekoľkokrát predložil návrh na rekonštrukciu bývalej budovy polikliniky Okresného ústavu národného zdravia v Rimavskej Sobote, tzv. súdnej sedrie. Podľa návrhu Ministerstva spravodlivosti (MS) SR by rekonštrukcia mala stáť 141 miliónov korún (4 680 343 €). Peniaze sa však doteraz na obnovu chátrajúcej budovy nenašli. "Toto je však maslo na hlave bývalej vládnej koalície. Nehovorím, že to nechceme riešiť, ale sú určité kapacity, možnosti, ktoré daná suma peňazí poskytuje a tento súd sa do tohto balíka nedostal," povedal o možnostiach rezortného rozpočtu Harabin. Minister však chce budúci rok hľadať riešenia v tejto veci. Podľa ministra však mala mať záujem na obnove budovy aj Strana maďarskej koalície. "Dokonca SMK bola v koalícii osem rokov a nedokázala pre súd z oblasti, kde je aj maďarská menšina, presadiť rekonštrukciu tohto súdu. A to je divné," okomentoval situáciu okolo sídla rimavskosobotskej justície Harabin.

"Táto správa je smutná. Samotný premiér Fico pred časom prisľúbil opravu sedrie," povedal pre agentúru SITA poslanec Národnej rady SR za SMK, exminister pôdohospodárstva a rodák z Rimavskej Soboty Zsolt Simon. Podľa neho predchádzajúca vláda, v ktorej bola aj SMK, urobila všetko pre opravu historickej budovy súdu. "V roku 2006 sme sa snažili predať budovu bývalej tabakovej továrne, ktorá bola majetkom MS SR. Peniaze z predaja mali byť použité na rekonštrukciu sedrie," povedal Simon. Podľa jeho informácií bola budova tabakovej továrne predaná až za súčasnej vlády. "Peniaze však nevložili do opravy sedrie," povedal poslanec za SMK. "Nečudujem sa nad prístupom tejto vlády. Vytvára druhoradých občanov na južnom Slovensku a nepodporuje tu ani výstavbu ciest, ani opravu súdnej budovy," skonštatoval Simon.

Rekonštrukciou sa už viackrát v minulosti vláda zaoberala, no zakaždým bezvýsledne. Okresný súd v Rimavskej Sobote sídli v súčasnosti v troch budovách. Po zlúčení Okresného súdu Rimavská Sobota s Okresným súdom Revúca bolo potrebné zabezpečiť ďalšie priestory. Okresný súd preto v októbri roku 2004 prevzal do výpožičky ďalší objekt od ministerstva vnútra. Napriek tomu mal a má okresný súd priestorové problémy, ktoré by rekonštrukcia bývalej budovy polikliniky vyriešila. Budovu do roku 1922 užívalo ministerstvo spravodlivosti. Ak sa v budúcnosti podarí zrekonštruovať súdnu sedriu, súčasnú budovu súdu na Jesenského ulici 3 by malo MS SR odovzdať Nemocnici s poliklinikou v Rimavskej Sobote. V roku 2009 sa zároveň skončí platnosť zmluvy o výpožičke budovy na Daxnerovej a ministerstvo vnútra už zmluvu nepredĺži. Tu by mal zostať archív súdu.

Budovu sedrie postavili v rokoch 1885 až 1887 v neorenesančnom slohu a sídlil v nej župný súd. Situovaná je v pamiatkovej zóne mesta Rimavská Sobota. Po rekonštrukcii kultúrnej pamiatky by v budove malo vzniknúť osem pojednávacích miestností na I. nadzemnom podlaží, na druhom podlaží by mali byť kancelárie sudcov a administratívy a v podkroví kancelárie aj archív.

Zdroj: BRATISLAVA 15. októbra (SITA), FOTO: Archív Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross