No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na Orávke sa poriadne zapotili vo varení. Tešia sa však čoraz väčšiemu záujmu

23. augusta 2018 |  | | |

Vyše 1200 vydaných porcií z viacerých druhov jedál pritiahli aj tento rok domácich, ale aj širokú verejnosť do obce Orávka. V priebehu niekoľkých rokov sa sem ľudia a priaznivci obce a záujemcovia naučili chodiť, a svoje počty niekoľkonásobne zvýšili. Aj tento rok tu oslávili Dni obce, v poradí 96. ročník odkedy sa sem prisťahovali obyvatelia presídlení z oblasti južného Poľska a Oravy. Ako pripomenutie ich koreňov prišli aj hostia a hudobníci zo spriatelenej obce z Wielkej Lipnice s wójtom Boguslavom Jerzy Jazowskim. Spolu s návštevou prišla aj muzika zo Zubrohlavy. K spríjemneniu chvíľ prišiel zahrať aj skúsený heligonkár František Poprovský z Teplého vrchu.

Gurmánske špeciality podľa receptov starých mám, ale aj jednoduché novinky zo zemiakov, pripravilo tento rok sedem družstiev. Ako Rimava.sk informoval starosta obce Orávka Ján Lichanec, ide o menšie oslavy, ktoré nie sú okrúhle. „Teší nás však čoraz početnejšia návštevnosť, tímy sa ale musia čoraz viac zapotiť aby uspokojili čoraz viac návštevníkov. Patrí to však už k oslavám v obci,“ zhodnotil starosta Orávky Ján Lichanec. Tímy dostali na úvod zemiaky, záujemcovia o šport pinpongové raketky a akcia roka mohla začať. O príprave na veľkú akciu svedčali aj pripravené zemiaky od podnikateľov z Rimavskej Seči a Janíc v celkovom množstve 140 kg, čo bolo podľa starostu zatiaľ najviac za celých predchádzajúcich piatich ročníkov.

Varenia sa zúčastnili stále družstvá Haluškári z Orávky s bryndzovými haluškami, pirôškári z Orávky so svojimi typickými pirohami, Zmiešaný tím Orávka – Martin so zemiakovou zeleninovou polievkou, OZ Rimavská Seč – so svojimi tradičnými slivkovými guľkami – gombolcami s čerstvými slivkami.

Víťazmi sa napokon stalo družstvo Pirôškárov, ako druhý bol tím OZ Rimavská Seč a tretie boli Višne.
„Ako nový tím prišli Zvolenčania so svojimi zemiakovými plackami a zemiakovým tatarákom na opečenej hrianke,“ hovorí starosta, podľa ktorého vôňa ich špeciality dala o sebe onedlho vedieť. Aj tento rok prišli Višne z Košíc - Orávka s lokšami, ako aj tím Polície z Rimavskej Seči s hranolkami a zemiakovými špirálami. Ako nesúťažný tím bol tím miestnych poľovníkov, ktorí varili guľáš.

Pozrite si reportáž TV Rimava

V stolnom tenise sa zúčastnilo 16 mužov, sedem žien a sedem detí. Víťazom medzi mužmi sa stal Braňo Trnovský z Rimavskej Soboty, ako druhý bol Ondrej Jurčák z Orávky a tretí bol Ondrej Jeriga z Rimavskej Seči. Medzi ženami vyhrala Enikó Jerigová z Rimavskej Seči, ako druhá skončila Lucia Rapčaniaková z Bottova a tretia Zuzana Študencová z Čerenčian. Medzi deťmi bol víťaz Dušan Študenc z Čerenčian, druhý Ján Kubelka ml. z Orávky a tretí Patrik Jonáš z Bottova.

„Veľmi ma teší, že je stále záujem o hru a že kategória detí sa vždy naplní,“ uzavrel spokojný starosta obce. Pre deti boli pripravené detské atrakcie ako bazén s guľou, elektro-motorky. Nakoniec všetky deti skončili v bazéne, kde sa ochladili po horúcom dni, ktorý patril k tým nadpriemerne teplým. V nedeľu pokračovali oslavy slávnostnou bohoslužbou v miestnom Rímsko katolíckom kostole v Orávke za účasti muziky zo Zubrohlavy.


Zdroj: Rimava.sk, foto: Ján Kubacka


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross