No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na prehliadke veteránov si prídu na svoje starí i mladí

ford-taunus-veteranHoci autá alebo motorky nezaujmú každého, v prípade veteránov je to možno trochu inak. Ich rozmery, tvary, veľkosť priťahujú pozornosť starých i mladých či dokonca aj tých najmenších. A kde v okolí si budete môcť pozrieť niekoľkoročné modely? Výstavu modelov automobilov pripravuje na piatok, 8. apríla, Hradné múzeum vo Fiľakove, kde v galérií Mestského vlastivedného múzea vystavia približne 300 kusov modelov zo súkromnej zbierky Jaroslava Balčíka, zberateľa z Dolného Kubína.

Ako ďalej Rimava.sk informovala riaditeľka Hradného múzea Viktória Tittonová, okrem modelov vystavia aj fotografie ozajstných veteránov, staré benzínové bandasky či motorové vesty. „Na nádvorí múzea sa odprezentuje približne 10 až 12 veteránov, väčšinou škodovky, ale aj Ford Cortina, Volga, Trabant,“ priblížila riaditeľka a dodala, že týchto „pánov na štyroch kolesách“ predvedú zberatelia z lučeneckého klubu veteránov.

Okrem prehliadky malých i veľkých veteránov návštevníkov čaká na nádvorí podľa Tittonovej aj hudba a občerstvenie.

Takže, ak si chcete zaspomínať na časy minulé a ukázať vašim ratolestiam veterány, na ktorých ste možno aj vy jazdili nenechajte si ujsť túto výstavu, ktorej vernisáž sa uskutoční v piatok, 8. apríla o 16:30, v Mestskom vlastivednom múzeu vo Fiľakove, výstava bude sprístupnená do 12. mája.

Ako sa Jaroslav Balčík dostal k zberateľstvu?

Podľa jeho slov mal 6 rokov, keď u starých rodičov ponachádzal malé štvorkolesové poklady, ktoré si tiež ako malý kedysi kupoval a zbieral jeho otec. „Staré „angličáky“ s nápisom Lesney-Made in England na podvozku alebo Schuco so sériovým číslom a technickými parametrami na krabičke vo mne vyvolali niečo nezvyčajné. Záujem, obdiv niečoho s nádhernou patinou 60-tych a 70-tych rokov,“ povedal Balčík a dodal, že postupom času si jeho rodičia všimli u neho záujem o modely, ktorými ho pri niektorých príležitostiach obdarovali.

Ako priblížil, neskôr si začal svoje Matchboxy kupovať sám. „Žiaľ časy sa menili a už to nebolo to, čo kedysi. Poctivú ručnú prácu, hoci s jej nedostatkami nahradila veľkovýroba, ktorá zmietla so sebou všetko to, čo ma na starých „angličákoch“ priťahovalo a nové Matchbox-y boli už len obchodnou značkou a so starými mali spoločný skutočne už len ten názov,“ poznamenal zberateľ, ktorého vášňou sa stali detaily, hoci nikdy nebol puntičkár. „Nie len to. Začal som zbierať verné modely áut, ktoré som videl v starých katalógoch Matchbox, Schuco, Polistil, Norev, Solido, Majorette,“ spomenul Balčík a dodal, že preto jeho prvé kúsky tvorili superšporty zo 60-tych a 70-tych rokov. A tak sa podľa neho zvučné názvy ako Miura, Berlinetta, 911, Marzal, Iso Grifo stali nevyhnutnosťou zbierky, ktorá sa dnes v jeho prípade už počíta na tisíce.

Po ukončení štúdia sa zberateľ z Dolného Kubína začal zaujímať nielen o modely áut ale aj o ich skutočné predlohy. „Zadovážil som si svoje prvé klasické auto, alebo ako sa u nás hovorí „veterána“ . Samozrejme nemohla chýbať jeho zmenšenina,“ priblížil a dodal, že s bratom sa zúčastnili mnohých motoristických podujatí, kde model ich auta pútal občas menšiu, no inokedy zase väčšiu pozornosť. Ako spomenul z každého zrazu odchádzali s ďalšími modelmi áut, prospektami či ďalšími motoristickými vychytávkami, ktorým v malom kufri ich mini športového kupé musela ustúpiť aj osobná batožina.

„Zberateľská vášeň prerástla až do rozmeru kedy sa z Hobby stalo jedno z mojich zamestnaní a dnes už niekoľko rokov prevádzkujem internetový obchod s modelmi mnohých mierok, nespočet výrobcov od výmyslu sveta,“ dodal na záver Balčík.

Veterány_plagát

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross