No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Na Skorušinej horela tráva, hasiči bojovali s požiarom približne tri hodiny

Skorušiná - Foto: Ján Sihelský DHZ KlenovecNa Skorušinej pri Klenovci horela počas víkendu tráva. Hasiči s požiarom v ťažko dostupnom teréne bojovali približne tri hodiny. Ako Rimava.sk informoval Martin Babic z OR HaZZ Rimavská Sobota, v ťažko dostupnom teréne zasahovali jednotky z R. Soboty, Hnúšte ako aj dobrovoľní hasiči z Klenovca. Požiar podľa neho nebol rozsiahly, no oheň mal navrch, pretože sa k nemu kvôli podmočenej pôde technikou nevedeli dostať. Využívali preto štvorkolku a vaky s vodou. Horieť začalo v sobotu dopoludnia. Viac ako desať hasičov tak požiar trávy hasilo približne tri hodiny.

S teplejším počasím hasiči zaznamenali aj zvýšený počet požiarov spôsobených vypaľovaním trávy, porastov či biologického odpadu. V sobotu popoludní ešte zasahovali aj v záhradkárskej oblasti Vinice pri Rimavskej Sobote. „Išlo o požiar trány v ovocnom sade za rodinným domom,“ priblížil Babic, podľa ktorého sa k ohňu opäť nevedeli dostať technikou a tak museli používať vaky s vodou. Požiare takéhoto charakteru sú podľa Babica náročné, pretože na uhasenie ohňa je potrebný väčší počet ľudí. „Hasíme obvod, aby sa plamene nerozširovali,“ dodal hasič s niekoľkoročnými skúsenosťami.

V priebehu uplynulých týždňov už mali hasiči v regióne Rimavskej Soboty viac ako dvadsať výjazdov k požiarom suchej trávy a porastov. Takéto vypaľovanie je pritom na Slovensku protizákonné! Podľa hasičov by ľudia mali pamätať na prísny zákaz vypaľovania porastov burín, kríkov a podobne. Rovnako je zakázané zakladať oheň v priestoroch alebo miestach, kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu. Za porušenie zákazu hrozí mastná pokuta, podnikateľom môže byť uložená sankcia až do výšky 16 597 eur, fyzickým osobám do výšky 332 eur.

V ťažko dostupnom teréne pod Klenovským veprom zasahovali minulé leto desiatky hasičov

Hasiči zasahovali pri požiari v ťažko dostupnom teréne neďaleko Skorušinej pri Klenovci aj počas uplynulého leta. Hoci to bolo v období letných horúčav a zvýšeného rizika vzniku požiarov, išlo však iba o taktické cvičenie, ktoré bolo zamerané na preverenie akcieschopnosti a pripravenosti príslušníkov zasahujúcich jednotiek na likvidácii rozsiahleho lesného požiaru v ťažko dostupnom teréne.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: DHZ Klenovec - Ján Sihelský


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross