No active "ca-sidebar-197687" sidebar

AKTUALIZOVANÉ: Na sneme Most Híd zvolili nového podpredsedu a zmenili stanovy

22. septembra 2012 | |  | |

V Dome kultúry v Rimavskej Sobote sa dnes dopoludnia začal siedmy pracovný snem Most-Híd, témami sú voľby podpredsedu strany, niekoľkých členov predsedníctva a zmena stanov. Delegáti by tiež mali odsúhlasiť podanie prihlášky za člena Európskej ľudovej strany. Na stretnutie prišiel aj šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský a podpredseda SDKÚ-DS Jozef Mikuš.

V otváracom príhovore predseda Most-Híd Béla Bugár vyzval opozičné stredo-pravicové strany Most-Híd, KDH a SDKÚ-DS na čo najužšiu spoluprácu, ktorá navráti dôveru voličov v ich politiku. "Podľa nášho názoru už dozrel čas na to, aby sme postúpili o krok ďalej. Milí kolegovia z KDH a SDKÚ-DS, dovoľujeme si vám odovzdať návrh Memoranda ľudovej platformy, ktorá obsahuje tie základné hodnoty pri obhajobe, ktorých by sme mali spoločne postupovať", konštatoval Bugár . Most-Híd podľa jeho šéfa navrhuje, aby sa memorandum po jeho dopracovaní a priblížení názorov všetkými tromi stranami podpísalo 17. novembra. "Bolo by dôstojným vyjadrením toho, že odkaz 17. novembra znamená veľa aj dnes a aj vďaka tomu, že dokážeme držať spolu, prežije," dodal vo výzve opozičným kolegom Bugár.

Okrem iného konštatoval, že hlavné úlohy strany sú v hospodárskej a sociálnej oblasti. V súvislosti s jednostrannou vládou strany Smer-SD upozornil, že zodpovedná opozičná politika sa dá robiť iba sledovaním všetkých krokov vlády.

Doplnené o 15:20 hod.:
Novým podpredsedom Most-Híd je šéf poslaneckého klubu strany László Solymos, rozhodli o tom delegáti na dnešnom sneme. Zároveň potvrdili nových členov predsedníctva, Editu Nochtovú, Pavla Burdigu z Rožňavy a Andreu Vitkóovú zo Štúrova. “Aj pri týchto voľbách sme sledovali posilnenie regiónov,“ povedal podpredseda Most-Híd Zsolt Simon. Práve väčší priestor pre zástupcov regiónov má umožniť aj dnes schválená zmena stanov. „Viac dynamizujeme stranu, zjednodušíme prijímanie členov, odbúravame ročné podporné členstvo, dávame väčší priestor zástupcom regiónov, aby sa vedeli zúčastniť na živote strany,“ konštatoval člen predsedníctva Gábor Gál. Dodal, že strana chce odbúrať niektoré mechanizmy, ktoré potrebovali pri jej vzniku, aby sa vyhýbali rôznym „dobrodruhom“. Zmenou stanov chce strana umožniť aj spájanie okresných organizácií do prirodzených regiónov alebo naopak, ich rozdelenie.

Ako informoval predseda strany Béla Bugár, snem zároveň odobril prihlášku do Európskej ľudovej strany. Bugár tiež pripomenul, že Most Híd vyzýva strany SDKÚ-DS a KDH k užšej spolupráci, pripravili memorandum pre zodpovednú pravicovú politiku.

Delegáti snemu podľa Bugára tiež jednohlasne odsúhlasili dokument iniciovaný Okrúhlym stolom Maďarov na Slovensku, Základné podmienky prežitia a rozvoja Maďarov na Slovensku, tzv. menšinové minimum. „Tento materiál je spoločným materiálom Strany maďarskej koalície, strany Most Híd a Okrúhleho stola Maďarov žijúcich na Slovensku. Impulzom na jeho vznik boli výsledky sčítania obyvateľov,“ povedal novozvolený podpredseda strany László Solymos. Podľa jeho slov tento dokument hovorí o existujúcom stave maďarskej komunity na Slovensku, aj o cieľoch, ktoré by chceli dosiahnuť. „Zdôrazňuje význam kultúrnej a školskej samosprávy a kľúčovú úlohu posilnenia regiónov,“ doplnil a spomenul tiež, že budú iniciovať aj iné menšiny a budú im nápomocní, ak by chceli prijať takýto dokument.

Zdroj: Rimava.sk, SITA

[nggallery id=818]

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross