No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na Sobôtke by mal vzniknúť archeopark. Obnoviť chcú zvyšky tureckého hradu

4. marca 2010 |  | | |

V Sobôtke pri Rimavskej Sobote sa v tomto roku plánuje so začatím obnovy zvyškov najsevernejšej tureckej pevnosti z obdobia Osmanskej ríše. Z nevyužitého a zarasteného pozemku, na ktorom je množstvo čiernych skládok, chcú v priebehu troch rokov rimavskosobotskí zanietenci vytvoriť prvý archeopark na Slovensku a voľnočasový priestor pre všetky generácie. Tento zámer v stredu odobrili aj poslanci mestského zastupiteľstva, keď odsúhlasili dlhodobý nájom pozemku pre Občianske združenie (OZ) Fundament.

“Znamená to pre nás množstvo dobrovoľnej práce a investícií,” povedal pre agentúru SITA predseda OZ Fundament Štefan Hajdú. Podľa jeho slov túto myšlienku iniciovali občania Rimavskej Soboty, ktorí upozornili na chátrajúcu a zdevastovanú historickú pamätihodnosť - turecký hrad Sobôtka. “Keďže nápad na záchranu a oživenie tureckého hradu korešponduje s cieľmi organizácie na rozvoj turizmu a zvyšovanie sociálneho a ekonomického kapitálu mesta a regiónu, združenie sa rozhodlo zastrešiť iniciatívu s tým, že spustí nový program pod názvom Oživme vodný, turecký hrad, Sobôtka," povedal Hajdú.

Po vyčistení pozemku bude podľa predsedu OZ Fundament nasledovať archeologický prieskum v spolupráci s Gemersko-malohontským múzeom. Potom by sa mali obnoviť odkryté torzálne zvyšky architektúry hradu. Súčasťou archeoparku by malo byť aj stanovište pre cyklistov, dielne historických remesiel či stredoveká kuchyňa. Na zrealizovanie združenie plánuje využiť okrem vlastných zdrojov aj granty a fondy z Európskej únie či verejnú zbierku alebo dary.

Zdroj: RIMAVSKÁ SOBOTA 4. marca (SITA)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross