No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na štrajkujúcich odborárov nesúhlasne pokrikovali samotní zamestnanci Yura Eltec Corporation

22. júna 2010 |  | 

Približne tridsať odborárov prišlo dnes dopoludnia na avizovaný okupačný štrajk pred areál spoločnosti Yura Eltec Corporation v Rimavskej Sobote, výrobcu káblových zväzkov. Dôvodom ich štrajkovej akcie má byť porušovanie pracovnoprávnych predpisov vo firme  a neakceptovanie novovzniknutej odborovej organizácie ako aj zastrašovanie zamestnancov odchodom zo Slovenska. Štrajkujúci dnes pred fabrikou blokujú prístup nákladnej dopravy k hlavnému vchodu. Vyslúžili si však nesúhlasné pokriky niekoľkých zamestnancov. Tí ich žiadali, aby odišli, pretože nechcú prísť o svoju prácu.

Podľa slov predsedu odborového zväzu KOVO Emila Machynu im zamestnanci včera vyjadrili svoju podporu, dnes z nich podľa neho hovorí strach. "Je tu obrovský strach, boja sa o svojich 350 euro, ktoré tu zarobia. Počkáme, čo zamestnanci a potom zvážime ďalší postup. Bez nich to nepôjde," uviedol Machyna. Ako dodal, odborový zväz chcel do poslednej chvíle pred štrajkom rokovať  s vedením spoločnosti. "Využili sme všetky možnosti, bohužiaľ druhá strana absolútne nereagovala," doplnil predseda OZ KOVO.

Skupina štrajkujúcich odborárov sa spočiatku zdržiavala na verejnom priestranstve pred bránami, neskôr vošla do priestorov areálu spoločnosti Yura Eltec. K tomu, aby sa v zmysle predpisov zdržiavali len pred vstupom do areálu fabriky, ich vyzval aj náčelník Mestskej polície Peter Berecz.

Podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Yura Eltec Corporation Seung Kil Parka, vedenie chce komunikovať priamo s ľuďmi a nie s nejakou organizáciou. Ako uviedol, priama komunikácia s ľuďmi je podľa neho oveľa účinnejšia. Zároveň niekoľkokrát zdôraznil, že budú postupovať iba podľa zákona. "Sú tu dve firmy, naša a Kovo. Kovo pracuje pre svoje záujmy, nie pre záujmy našich ľudí," vyjadril sa pred médiami Park. Ako uviedol, nikomu však nebráni, aby vstupoval do odborov. Podľa jeho slov napriek tomu, že garantovali vytvorenie 1200 pracovných miest, v spoločnosti dnes pracuje 2300 ľudí. Ich platy podľa neho dosahujú v regióne lepší priemer, ku ktorým pripočítavajú výkonnostné odmeny. "Ľudia, ktorí majú nízky výkonnostný bonus, majú plno rečí a snažia sa poškodzovať firmu," uviedol generálny riaditeľ.

Štrajkujúci odborári popoludní končiacej zmene pri východe z areálu rozdávali letáky, aby sa pridali a podporili časovo neohraničený okupačný štrajk. Pri bráne je pristavený aj autobus s nápisom Štrajk.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross