No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na verejnom mítingu vo Fiľakove vypískali Kotlebovcov. Samospráva sa od podujatia dištancuje

Na verejnom mítingu vo Fiľakove v okrese Lučenec sa zišli priaznivci aj odporcovia Kotlebovcov. Ich auto od rána pozývalo Fiľakovčanov diskutovať s Marianom Kotlebom, ten na míting večer neprišiel. Nezúčastnil sa ani mítingu v Lučenci, či vo Veľkom Krtíši. Fiľakovská samospráva sa od tohto mítingu dištancovala už pred jeho začiatkom. Na mieste boli policajné, ako a rómske občianske hliadky.

Akcia prebehla pokojne, no na námestí vládlo napätie. Zúčastnila sa jej skupinka protestujúcich, ktorí zvyšných predstaviteľov strany vypískali a jasne im dali najavo svoj postoj. „Mazúrek do basy!“ vykrikovali protestujúci na námestí na margo strany, v ktorej figurujú súdne trestaní a odsúdení členovia. V rukách držali transparenty “Nie v našom meste.“

Článok pokračuje pod reklamouMedzi účastníkov mítingu a strany ĽSNS zavítal aj rimavskosobotský primátor Jozef Šimko, ktorý na pódiu rečnil tiež. Prihovoril sa aj prítomným Rómom so slovami:. „Pán Ravasz rozhadzuje milióny na nič neriešiace problémy. Neviem, čo Vám tu pomohli práve vo Fiľakove. Dovolím si povedať, že nič. Ale pritom tristo miliónov eur vyhodili do Rimavy ako ja zvyknem hovoriť v Rimavskej Sobote,“ povedal Šimko k riešeniu rómskej problematiky vládou.

To, že Kotlebovci prišli na verejné zhromaždenie aj do Fiľakova, kde majú 35 percent obyvateľov rómskeho pôvodu, považuje primátor mesta Attila Agócs podľa jeho slov za obyčajný politický parazitizmus. „Kým my v samospráve aj za pomoci pána splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza riešime rómsku občiansku hliadku, inkluzívne vzdelávanie, bezplatné právne poradenstvo proti bytovej úžere, oddlžovanie, bojujeme proti drogám, oni sa len priživujú na problémoch zaostávajúcich regiónov, na ktoré ale žiadne reálne riešenia neponúkajú,“ uviedol pre Rimava.sk primátor Fiľakova na adresu mítingu Kotlebovcov v ich meste.

„Čakali azda, že vyvolajú nejaký konflikt na našom námestí a dostanú sa do televíznych novín ako hrdinovia. Nestalo sa,“ dodal Agócs, ktorý sa osobne zúčastnil protestu proti Kotlebovcov. Ako potvrdil, samospráva Fiľakova dištancovala od tohto podujatia. „Sme odporcami akéhokoľvek prejavu rasizmu, extrémizmu, nenávisti a neznášanlivosti. Hlásime sa k hodnotám demokracie, tolerancie a pokojného spolunažívania. Nakoľko sa však jedná o verejné zhromaždenie, samospráva nemá zákonné možnosti ako mu zabrániť,“ informovalo mesto Fiľakovo ešte pred začiatkom stretnutia.

Protest vznikol z iniciatívy jedného miestneho združenia. Fiľakovčanov prišli podporiť aktivisti z Lučenca, Rimavskej Soboty, Kokavy nad Rimavicou a ďalších gemerských obcí. Podľa slov Agócsa aj občania regiónu musia mať právo vyjadriť svoj nesúhlas s vyvolávaním etnického a rasového napätia.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Rado Ceglédy


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross