No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na verejných hovoroch o útulku, chodníkoch aj problémoch so smeťami

16. mája 2015 |  | 

verejny-hovorStretnutia predstaviteľov samosprávy s občanmi pritiahli tento týždeň do Domu kultúry a do Základnej školy P. K. Hostinského niekoľko desiatok obyvateľov. Na stretnutiach si občania zvolili svojich zástupcov, vypočuli plány mesta a poukázali na problémy vo svojom okolí. Ako odznelo na stretnutí v prvom volebnom obvode - Staré mesto-Chrenovisko, ktorého sa v stredu zúčastnilo približne 20 obyvateľov, postrádajú detské ihrisko či lavičky na Chrenovisku. Podľa tamojšej obyvateľky ich od mesta delí nebezpečná Košická cesta, mládež tak vysedáva po obrubníkoch alebo v altánku na čerpacej stanici. Ako občanov informoval primátor mesta Jozef Šimko, v najbližších mesiacoch chcú rozmiestniť po meste päť detských ihrísk, jedno z nich by tak mohlo byť aj na Chrenovisku. Vyrobiť by ich mal stolár, ktorému už doručili drevo, zároveň však musia ešte vybaviť certifikát.

Obyvatelia okrem niekoľkých chodníkov poukázali aj na znehodnotenú betónovú cestu vo vnútrobloku bytových domov na Námestí Š. M. Daxnera. Podľa primátora budú v júni pred poslancov predkladať návrh na asfaltovanie niekoľkých chodníkov a ulíc (Rimavská, Bottova, cesta na Dúžave smerom ku Kanátovcom) a ich požiadavku do neho zapracujú.

klietky pre psov na Mestskej políciiTémou boli aj psie exkrementy či vybudovanie útulku v meste. Ako primátor avizoval, mesto dostalo ponuku Občianskeho združenia Šťastné labky z Fiľakova, ktorého služby už v súčasnosti mesto využíva. Podľa náčelníka mestskej polície im vozia za poplatok 32 eur psy, ktoré nevedia už umiestniť vo svojich priestoroch. Podľa primátora za vybudovanie 10 kotercov požadujú približne 25 tisíc eur, čo sa im ale zdá veľa a preto s nimi má ešte rokovať prednosta mestského úradu. Návrhom sa majú zaoberať aj na rokovaní Mestského zastupiteľstva. Ako pre Rimava.sk uviedla predsedkyňa OZ Štastné labky Beata Jagošová, „koterce“ by chceli pristaviť vo Fiľakove, lokalita Rimavskej Soboty by pre nich bola nákladnejšia. „Návrh výstavby na našom pozemku sme preto doručili tento mesiac a čakáme ešte na rokovanie,“ hovorí Jagošová, podľa ktorej sa vo Fiľakove starajú o približne 30 psov.

Z úst obyvateľov odzneli aj pripomienky na neporiadok v centre mesta, nedostatok malých kontajnerov na Námestí Š. M. Daxnera, ktoré sú zničené, ako aj nečinnosť niektorých aktivačných pracovníkov. Ako spomenul primátor, zo skúseností keď nad väčšinou aktivačných pracovníkov niekto nestojí, tak nerobia. „Niektorí nevedia zobrať ani lopatu do ruky,“ poznamenal primátor a dodal, že prostredníctvom úradu práce na Technických službách mesta ich pracuje približne 450. „Sedia v parku a fajčia s vyloženými nohami,“ konštatovala obyvateľka na druhom volebnom obvode mestských častí Rožňavská-Šibeničný vrch-Sabová-Vinice. Na stretnutie tu prišlo viac ako tridsať obyvateľov. Okrem dobudovania chodníkov na Šibeničnom Vrchu (uliach Agátová, Liesková či Železničiarska) sa obyvatelia dotazovali aj na slabé osvetlenie. Problémom sú podľa nich aj obyvatelia, ktorí tam nebývajú a vozia smeti do kontajnerov, ako aj prašné cesty pri garážach na Rožňavskej ulici (pri bývalej poltárskej trati). Obyvatelia tradične poukazovali na nezmenenú situáciu na budovách bývalého internátu a budovy LUX, kde sa stretávajú bezdomovci.

Zaoberali sa aj témou polovičného vstupného do bazénov počas popoludnia na Kurinci, nákupom vláčika, ktorý TSM už v stredu podľa primátora zakúpili či futbalom.
Do výboru mestskej časti v 1. volebnom obvode po verejnom hlasovaní bol zvolený Ladislav Matyinkó, Dana Spišáková, Martina Koreňová, Peter Molnár, Ján Račko. Členmi sú aj poslanci Eva Bornayová, Zsolt Főző a Ladislav Rigó.

Výbor mestskej časti v 2. volebnom obvode ostal na návrh bývalého poslanca MsZ Róberta Kuvika nezmenený - Ján Caban, Robert Kuvik, Mária Hangácsiová, Darina Mišuráková, hlasovaním bol doplnený Zoltán Máté. Členmi sú aj poslanci mestského zastupiteľstva Mikuláš Csirmaz, Samuel Urban, Zoltán Bán.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross