No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na ZŠ P. Dobšinského predstavili unikátne jazierko na zber dažďovej vody

RIMAVSKÁ SOBOTA – Do projektu "Relax pri jazierku" sa základná škola zapojila približne pred rokom. Dnes sa môže pýšiť unikátnym dažďovým jazierkom, ktoré nielen skrášľuje školský dvor, ale zároveň zadržiava prebytočnú vodu.

Na slávnostnom otvorení jazierka sa okrem zástupcov školy zúčastnili aj žiaci, ktorí sa vďaka projektu dozvedeli viac o klimatických zmenách. Malý vodný a mokraďový ekosystém má totiž nielen estetický, ale aj ekologický a klimatický význam.

"Finančnú podporu sme získali z projektu. My sme sa rozhodli vybudovať takéto dažďové jazierko kvôli tomu, aby sme trošku jednak zmenili mikroklímu, ktorá sa v tomto prostredí nachádza a aby sme podporili ekologickú výchovu u našich žiakov. V jazierku je voda, ktorá je zachytávaná na strechách a voda, ktorá prevyšuje jazierko, sa zachytáva v zbernej nádrži," uviedla pre Rimava.sk riaditeľka školy Erika Demková.

Článok pokračuje pod reklamou


"Projekt má niekoľko významov. Jedným z nich je, že voda zostáva v tomto prostredí a podporuje zmenu mikroklímy. Tiež vytvárame vhodné prostredie pre vodné rastliny a drobné vodné živočíchy, ktoré veríme, že sa nám tu rozmnožia. Žiaci majú možnosť pozorovať ekosystém, majú možnosť vnímať význam ekosystému. Rovnako aj zmeny, ktoré v tomto prostredí, verím, že nastanú. V neposlednom rade budeme zachytenú vodu využívať na zalievanie vyvýšených záhonov, poprípade rastlín, ktoré pestujeme v areáli školy," dodala Demková, ktorá projekt vypracovala a vymyslela spolu s učiteľkou školy Marcelou Bellovou.

Jazierko zrealizoval Radovan Slocík z firmy Okrasné škôlky. "Sú tu dva druhy kosatcov, jeden je dvojfarebný so žltozelenými listami a druhý bude mať fialovomodrý kvet. Je tu tiež nezábudka močiarna, pontedéria srdcovitá, žabník skorocelový, vrbica vŕbolistá, štiavec vodný, truskavec obyčajný, pálka širokolistá, pálka najmenšia a iskerník vodný. Ten sa v stojatých vodách presúva z brehu na breh a sem tam niekde zakorení. Lekná su posadené dole v hlbokej zóne, tie sa vytiahnu hore v lete. Pribudne sem aj nejaká rybka," povedal Slocík, ktorý na realizáciu použil gumokaučuk, vhodný do prírodných jazierok.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross