No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nad mestskou galériou visí otáznik. Hrozí, že sa bude musieť presťahovať

Foto: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – Mestskej galérii v Rimavskej Sobote hrozí, že sa bude musieť vysťahovať zo svojich priestorov na Hlavnom námestí. Na zasadnutí mestského zastupiteľstva (21. novembra) to uviedli primátor mesta Jozef Šimko aj nová riaditeľka Mestského kultúrneho strediska (MsKS) Silvia Habánová.

"Vzhľadom na ekonomickú situáciu sa, bohužiaľ, mestská galéria bude musieť uzavrieť. Chodia tam len žiaci zo škôl. Máme tam obrovské náklady. Celá budova, kde sa galéria nachádza, bude slúžiť len dvom nájomníkom. Musia sa vysporiadať, že náklady budú musieť platiť sami. Galériu presunieme do MsKS," povedal Šimko.

Článok pokračuje pod reklamou


Na jeho slová nadviazala Habánová. "Ako ekonómka som navrhla, že toto by bolo jedno z riešení. Na druhej strane, sama som výtvarníčka a bolo to pre mňa ťažké niečo takéto navrhnúť. Vzhľadom na to, že tu máme aj múzeum, ktoré robí podobnú prácu ako galéria, možno Rimavská Sobota nepotrebuje takéto tri inštitúcie," konkretizovala novozvolená riaditeľka.

Na druhej strane vyzdvihla prácu pracovníčky galérie Gabriely Garlátyovej, ktorá v septembri 2023 získala aj cenu ministerky kultúry. "Toto je jedno veľké pozitívum. Zvážite vy, či sa oplatí mať mestskú galériu. Presvedčili ma čísla, no ako výtvarníkovi mi to je ťažké," dodala.

Mestskú galériu pomáhal zakladať ešte za čias bývalého primátora Pavla Brndiara terajší mestský poslanec Štefan Baláž. "Prešiel som celé Slovensko, kým som sa rozhodol, že aj u nás máme veľa dejateľov a výtvarníkov a že je potrebné pre občanov Rimavskej Soboty a okolia, aby sme takúto inštitúciu mali," vysvetlil.

Článok pokračuje pod reklamou


Na slová Habánovej o tom, že v meste asi nepotrebujeme tri takéto inštitúcie, reagoval, že všade majú aj múzeá, ktoré majú iné zameranie. "Ja by som to nerušil. Toľko peňazí sa musí nájsť, aby sme pre občanov udržali aj túto časť kultúry. Ľudia si na to zvykli, my sme zabezpečovali diela z Maďarska, Poľska či Česka. Poprosil by som kolegov, aby sme to zvážili," doplnil Baláž.

Šimko v závere diskusie dodal, že nikto nechce rušiť kultúru a ani galériu. "Dnes sme v kritickej situácii. Nielen samospráva R. Soboty, ale všetky na Slovensku. Nemáme iné východisko. Pokiaľ je galéria vyťažená tak, ako je, výstavy sa môžu konať aj v MsKS," uzavrel.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross