No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najbližšie dni bude v Gemer-Malohonte veselo

Hovorí sa, že štvrtok je malý piatok a o piatku kolujú reči, že je to takpovediac sviatok a taký deň patrí oddychu. Nech je to už ako chce, najbližšie štyri dni budú v regióne Gemer-Malohont patriť oddychu a zábave. O to sa postarajú blížiace sa podujatia, ktoré štartujú už dnes, 15. júna.

To prvé bude v rytme príjemných melódií speváčky Simy Martausovej a jej „piatich chlapov v kapele“. Mladá speváčka spolu so svojou kapelou rozozvučí už dnes, 15. júna od 18:00 hod. nádvorie Čierneho orla v Rimavskej Sobote. Ako povedala pre Rimava.sk Regina Špitálová z Mestského kultúrneho strediska, ktoré koncert organizuje, priestor Čierneho orla posilní atmosféru hudobného zážitku z koncertu éterickej a charizmatickej speváčky. Na koncerte podľa Špitálovej predstaví speváčka svoje nové CD, ale nebudú chýbať ani obľúbené skladby Normálny život, Kam tento svet speje, Buď mi doktorom a mnohé ďalšie.

Rovnako aj piatok i sobota ( 16. a 17. júna) sa ponesie v znamení hudby. V rimavskosobotskom Dome kultúry a Kostole sv. Jána Krstiteľa sa v rámci celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálnej inštrumentálnej hudby Divertimento musicale 2017 predstaví sedemnásť súťažných telies, ktoré postúpili do celoštátneho kola zo všetkých krajov Slovenska. Súťažiaci predvedú poslucháčom širokú škálu interpretačného umenia v rôznych inštrumentálnych zoskupeniach. Poslucháči si budú môcť vypočuť sláčikové a komorné orchestre, akordeónové súbory, dychové súbory, komorné ansámble alebo aj saxofónové trio. Pozvanie na Divertimento musicale 2017 prijal ukrajinský Komorný orchester Strednej hudobnej školy S. Krušelnickej v Ľvove pod vedením Marty Hunevych. Orchester sa predstaví na slávnostnom koncerte v Kostole sv. Jána Krstiteľa v piatok o 20.00 hod.

Hudobné a zábavné dni čakajú aj Revúcu, kde zajtra, 16. júna, začínajú Dni mesta a potrvajú do nedele, 18. júna. Počas troch dní sa môžete tešiť na vystúpenie detí zo záujmových krúžkov CVČ a ZUŠ v Revúcej ako aj na vystúpenia tamojších folklórnych súborov. O náladu sa postarajú aj rôzne koncerty. Jedným z nich bude piatkový koncert husľového tria Xplosion v rámci oceňovania osobností mesta. Rovnako hudobno-bohatá bude aj sobota, kedy sa predstaví Róbert Mikla a priatelia, a headlinerom celých Dní mesta Revúca bude speváčka Kristína. Trojdňové oslavy zakončia v nedeľu, 18. júna, Ekumenické služby božie.

V sobotu, 17. júna, sa však všetky deti budú koncentrovať v Mestskej záhrade v Rimavskej Sobote. Práve tam sa uskutoční ďalšie podujatie Hurá prázdniny. Na malých i veľkých čaká deň plný zábavy, súťaží a o poriadnu akciu sa postarajú nielen ukážky činnosti policajtov, hasičov, ale tentoraz aj vojakov. To však nie je všetko, okrem zaujímavých súťaží pre každého, sa Mestská záhrada stane miestom s najväčším počtom nafukovacích atrakcií na Slovensku. A ani tento rok nebude chýbať tajný hosť. Ak teda chcete vedieť kto to bude, tak od 9:00 hod. bude Mestská záhrada miestom, kde by ste nemali Vy ako aj Vaše ratolesti chýbať. Taktiež v sobotu sa na rimavskosobotskom Amfiteátri, v skateparku Načoštýl, uskutoční jednodňový festival Akcia Inšpirácia, ktorý propaguje umenie, hudbu a šport ulice. Uvidíte amatérsku súťaž v skateboardingu v disciplíne najlepší trik, grafitty jam na legál panely natreté a nachystané pre writerov, inline spoločný pojazd, zraz bladerov Slovensku a k tomu veľa hudby. Vstup je zdarma a zábava až do noci.

O niečo ďalej, v obci Ožďany, sa v sobotu uskutoční 2. ročník Memoriálu Jána Kováča, ktorý organizuje tamojší dobrovoľný hasičský zbor. Svoje sily si zmerajú nielen muži a ženy, ale aj chlapci i dievčatá. Rovnako aj v Rimavskom Brezove to bude o hasičoch. Tam sa uskutoční 7. ročník nočnej hasičskej súťaže o pohár starostu obce Rimavské Brezovo. Sobota však bude patriť aj poľovníkov, ktorí v Lesíku pri Rimavských Zalužanoch organizujú Deň poľovníctva a ochrany prírody. V rámci sprievodných podujatí sa môžete tešiť na lesnícky náučný chodník, kynológiu, lukostreľbu, lanovú dráhu a jazdu na koni. Na ukážku sokoliarov Kanátovcov ako aj na historický šerm sa môžete ísť pozrieť na Muránsky hrad, kde sa v sobotu uskutočnia Muránske hradné dni.

Štvordňový maratón podujatí zakončí v nedeľu, 18. júna, Športový deň otcov v Utekáči. Ak ale bažíte po kúsku histórie navštíviť môžete aj Gemersko-malohontské múzeum, kde prebiehajú dve výstavy. Jednou z nich je výstava Maliar Lučenca – život a dielo Františka Gyurkovitsa a druhá vám poodhalí Krásavice zahalené v dyme, kde si môžete pozrieť zbierku historických fajok. Ďalšia výstava, ktorej vernisáž bude dnes, 15. júna o 15:00 hod. v priestoroch múzea vám priblíži históriu Reformovanej kresťanskej cirkvi, ktorá tento rok slávi svoje 500. výročie od svojho založenia. „Výstava vznikla v spolupráci s Bélom Pohóczkym mladším, kňazom reformovanej cirkvi zo Širkoviec, ktorý so svojim otcom zozbieral veľký počet historických kníh, predmetov a dokumentov súvisiacich s reformáciou,“ uviedla pre Rimava.sk Anita Tóthová, historička múzea.

Zdroj: Rimava.sk, regionmalohont.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross