No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najbližšie dni poznačí výstraha pred dažďom, cez víkend sa rapídne ochladí

21. júna 2018 |  | | | |

Leto v poslednom období dáva o sebe poriadne vedieť. S príchodom letného slnovratu (21. júna) sa však počasie rapídne zmení. Na najbližšie dni Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Okrem toho víkend poznačí studený vzduch, pri ktorom vonkajšia teplota dosiahne maximálnu hodnotu 22 stupňov Celzia.

Ochladeniu však bude predchádzať výskyt búrok v celom regióne Gemer-Malohont. Ako avizuje SHMÚ, ojedinele sa očakáva výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h),“ informujú meteorológovia, podľa ktorých intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Podľa SHMÚ pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov). Výstraha je vydaná od štvrtku, 21. júna od 18:00 hod. do piatka, 22. júna.

K dažďu sa v piatok pridá aj studený front, ktorý sa postará o chladné počasie. Teplota cez deň sa vyšplhá maximálne na 17 až 22 stupňov Celzia. Víkend bude takmer ako cez kopirák. Teplota vzduchu bude rovnaká ako v piatok, pričom sa miestami môžu vyskytnúť prehánky, ojedinele búrky.

Zdroj: Rimava.sk (Spracované podľa SHMÚ)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross