No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najmenší milovníci histórie si v múzeu už po tretíkrát užili dni plné zábavy a zážitkov

Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

RIMAVSKÁ SOBOTA – Uplynulý týždeň (10. až 14. júla) pripravilo Gemersko-malohontské múzeum v Rim. Sobote už po tretíkrát dni plné detských letných aktivít pod názvom MÚZEUM AKO HO (NE)POZNÁŠ.

Deti si počas dní hravou formou obohatili vedomosti z oblasti archeológie, histórie, histórie umenia, etnológie a knihovníctva. Bol im predstavený aj nový maskot múzea, ktorým je Egypťanka Tasherithnetiak, alebo skrátene „Taši“, ktorá zdobila aj ich tričká. Tie dostali ako darček od múzea.

Článok pokračuje pod reklamou


Počas piatich dní sa malí milovníci histórie vybrali po stopách archeológie, prírody, umenia a ľudových tradícií regiónu Gemer-Malohont. V rezbárskej dielni sa pod vedením majstra ľudovej umeleckej výroby Ladislava Hedvigiho, naučili používať rytý geometrický ornament, ktorým sa zdobili drevené kyjatické hračky.

Navštívili aj archeologický pamätník kyjatickej kultúry v obci Kyjatice, kde si vyskúšali vyhľadávanie a odkrývanie improvizovaných archeologických nálezov. S biologičkou múzea sa naučili spoznávať a rozlišovať naše druhy živočíchov podľa vzhľadu, zvukových prejavov a stôp, vyrobili si plátené tašky so zvieracími stopami a laminované záložky do knižiek. 

V rámci animačného programu Som kronikár sa deti zahrali na kronikára a počas návštevy Knižnice Mateja Hrebendu v Rim. Sobote sa „vžili“ do kože nevidiaceho a zoznámili sa s braillovým písmom. V našej historickej knižnici si deti vyskúšali prácu knihovníka a objavili čaro písacieho stroja.

V rámci „oživenej histórie“ k výstave Legendárne priateľstvá Petőfiho, si vypočuli príhody prostého človeka o tom, ako stretol básnika Petőfiho v Rimavskej Sobote. Deti si užili aj prechádzku po historických častiach mesta s výkladom. Tohtoročné letné aktivity boli venované aj Roku nástennej maľby a deti sa vybrali po stopách stredovekých fresiek v gotických kostoloch v Kraskove, Rimavskom Brezove a Kyjaticiach. 

„Celý týždeň sa vydaril ešte lepšie, ako sme si želali, deti boli skvelé a hlavne zvedavé. Zaujímali sa o všetko a hlavne sa veľa pýtali, a my dúfame, že si niečo z toho zapamätajú a ich záujem o kultúru sa bude prehlbovať. Keď sme sa ich na konci pýtali, ktorý deň sa im páčil najviac, odpoveď bola jednoznačná, a to, že skvelý bol celý týždeň. Celý kolektív múzea sa teší na ďalší ročník a dúfa, že sa budeme s deťmi stretávať aj na iných akciách,“ uviedol kultúrno-výchovný referent múzea Ján Ulický.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross