No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najväčšia zásobáreň pitnej vody slúži aj ako ochrana pred povodňami

perex-klenovska-priehradaMiesto uprostred Stolických vrchov ukrýva najväčšiu zásobáreň pitnej vody v regióne Malohontu. Je obklopená krásou Klenovských vrchov a vznikla prehradením údolia rieky Klenovská Rimava. Leží nad obcou Klenovec a hoci je všetkým na očiach, predsa je ukrytá. Reč je o Klenovskej priehrade, ktorá je dôležitou a nevyhnutnou súčasťou regiónu. Aj preto patrí do rebríčka ankety Naj regiónu Malohont.

priehrada-klenovecHistória priehrady siaha do 70. rokov 20. storočia, obdobia kedy na Slovensku bolo vybudovaných niekoľko takýchto nádrží. Keďže južná oblasť stredného Slovenska je chudobná na podzemné vody, vybudovaná vodná nádrž o rozlohe 71 hektárov a objemom 8,43 mil. kubických metrov slúži ako zdroj pitnej vody pre okres Rimavská Sobota. Spoločne s vodárenskými nádržami Hriňová a Málinec tvoria jednoúčelovú vodárenskú sústavu nádrží, ktorá zásobuje obyvateľov na strednom Slovensku kvalitnou pitnou vodou.

Okrem zásobovania pitnou vodou, ďalšou funkciou tejto vybudovanej vodnej nádrže je aj ochrana nielen pred povodňami, ale aj zásobovaním vodou v období sucha. Slúži na vyrovnávanie prietokov vody, do takto vybudovanej nádrže sa zhromažďuje voda v období, keď je jej dostatok, vytvorením zásob na časy, kedy jej bude málo.

Okolie priehrady ponúka aj trasy vhodné na turistiku či cykloturistiku. V obci Klenovec ako aj v neďalekej Hnúšťi či Kokave nad Rimavicou sa môžete v rámci svojich potuliek po okolí občerstviť i ubytovať.

Ak sa teda chcete pokochať prírodou uprostred Stolických vrchov, vidieť aj vodnú priehradu určite si do navigácie zadajte tieto súradnice N 48°36’25.6″ E 19°52’32.4″ a hor sa za Naj regiónu Malohont.

Zdroj: Rimava.sk, regionmalohont, FOTO: regionmalohont.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross