No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najviac chorých je v regióne Gemer-Malohontu, na niektorých školách sa neučí

perex-skolaHoci chorobnosť v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja klesá už druhý týždeň, najviac chorých je v regióne Gemer-Malohont, kde sú zatvorené aj niektoré základné i materské školy. Rimava.sk o tom informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.

Podľa jej slov najvyšší počet chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) je v okrese Lučenec, kde evidujú lekári 1145 prípadov, ale aj v okresoch Brezno (752), Veľký Krtíš (743) či Revúca (582) a Rimavská Sobota (535 ). Ako ďalej uviedla, z hľadiska veku ochorenia na ARO najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky činného obyvateľstva (2301), 6 až 14-ročné deti (1399 prípadov), ako aj skupinu najmenších detí od 0 do 6 rokov (1211 chorých). „Najmenej chorých na ARO je tentoraz v skupine občanov nad 60 rokov,“ doplnila.

V prípade chrípky a jej podobným ochoreniam (CHPO) najviac postihli podľa Tolnayovej pacientov v okrese Lučenec, Revúca a Detva. „Najvyšší výskyt CHPO je medzi ekonomicky činným obyvateľstvom, žiakmi základných škôl a najmenšími deťmi,“ poznamenala a dodala, že napriek tomu, že výskyt ochorení klesá, je pre vysoký počet chorých prerušená prevádzka v ZŠ Fiľakovské Kováče v okrese Lučenec a v okrese Veľký Krtíš bol prerušený výchovno-vzdelávací proces v 2 materských školách a 2 základných školách.

Zápalové ochorenia horných ciest dýchacích ako aj chrípky, sa podľa hovorkyne skomplikovali zápalmi dutín v 147 prípadoch, zápalmi stredného ucha v 58 prípadoch a v 88 prípadoch zápalmi pľúc. „Najviac komplikácií – až 8,8 percenta, sa vyskytlo medzi seniormi,“ avizuje Tolnayová.

Epidemiológovia opätovne upozorňujú, že chrípku, ako infekčné ochorenie spôsobené vírusom a útočiacim na dýchacie cesty nemožno podceňovať. Vírus sa šíri z človeka na človeka pri kašľaní, kýchaní a rozprávaní a prípadné epidémie chrípky vedú k vysokej chorobnosti v populácii a k výrazným ekonomickým stratám.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross