No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ: Nárazový vietor kradol dáždniky a vyvrátil strom na bytový dom. V okresoch Lučenec a R. Sobota ostalo bez elektiny vyše 8-tisíc odberaťeľov

Aktualizované o 13:30 hod.
Počas dnešného dňa priniesol silný vietor ďalšie množstvo porúch na elektrických vedeniach vysokého aj nízkeho napätia. Ešte ráno bola situácia relatívne pokojná, ale momentálne je už bez prúdu zhruba 8-tisíc odberných miest v okresoch Rimavská Sobota a Lučenec. Ako ďalej Rimava.sk informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš, z toho v okrese Rimavská Sobota majú problém s elektrinou obce Barca, Radnovce, Ivanice, Nová Bašta, Tachty, Studená, Hajnáčka. "Keď je niekde porucha, tak má dosah na tri aj štyri obce," povedal Gejdoš s tým, že napríklad tento problém sa týka posledných štyroch menovaných obcí. "V týchto obciach máme vypnutých 23 trafostaníc, môže byť, že niekde sú bez elektriny celé obce," dodal Gejdoš, podľa ktorého odstránenie miest zasiahnutých výpadkami odhadujú na večer. "Ak nedôjde k zhoršeniu poveternostných podmienok a situácie," uzavrel. Najviac výpadkov pritom stále spôsobujú stromy a konáre popadané na vedenia vysokého napätia.

Podľa starostu obce Hajnáčka Ivana Poprockého od včerajšieho večera majú výpadky. "Šesť až osemkrát nám elektrika vypadla a tiež aj dnes dopoludnia na krátke obdobie," povedal pre Rimava.sk Poprocký a dodal, že popoludní majú zatiaľ elektinu v poriadku. Vietor u nich vyvrátil pár topoľov vedľa cesty. K iným, vážnejším škodám nedošlo.

V obci Tachty na juhu okresu momentálne elektinu okolo 14-tej hodiny nemajú. " Cez obed bola, teraz už zase nemáme. Ani zajtra nebude, ale to je ohlásená porucha, oprava transformátora," povedal Július Molnár, podľa ktorého fúka veľký vietor u nich a táto porucha nebola ohlásená.

V okrese Lučenec majú problém s elektirnou v obci Čamovce, Šurice, Radzovce, Šiatorská Bukovinka.

Článok pokračuje pod reklamouAktualizované o 12:00 hod.

Dôsledky silného nárazového vetra sa prejavujú aj v Rimavskej Sobote a na okolí. Slnko sa od rána strieda s mrakmi a snehovými vločkami, vietor sponad hláv odfúkol dáždniky, nechcene zabuchol dvere na autách, alebo najnovšie vyvrátil strom na Družstevnej ulici. Približne 60-ročná lipa ostala vo vnútrobloku pri bytových domoch vyvrátená, jej konáre boli opreté o nedávno dokončenú fasádu a elektrické vedenie. Na mieste boli predpoludním hasiči, ktorí si vyžiadali aj výškovú techniku, aby pri pílení stromu minimalizovali poškodenie fasády. Podľa miestnych obvyvateľov je podozrivé, že strom takto vyvrátilo až zo zeme.

"Len nedávno sme dokončili novú fasádu a teraz nám ju poškodil strom. Ešte šťastie, že nepadol na autá," skonštatovala obyvateľka bytovky, podľa ktorej stromy boli sadené keď boli postavené bytovky, asi pred 60-timi rokmi. "Viaceré sú podľa mňa vysušené a opadávajú z nich konáre," upozornila obyvateľka na neďalekú naklonenú lipu.

Aktuálne až do 16-tej hodiny platí podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu výstraha prvého stupňa pred vetrom, ako aj pred snehovými jazykmi a závejmi. "V okrese Rimavská Sobota sa ojedinele očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h)," uvádza portál SHMÚ. Ako ďalej upozorňujú, táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, predpokladaná rýchlosť vetra je však v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Elektrikári mali hlavne prácu v severnejších krajoch, najbližšie k regiónu to bola obec Lom nad Rimavicou. Podľa hovorcu Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslava Gejdoša ide o pretrhané vodiče a poškodené stĺpy. "Momentálne nám poruchy nepribúdajú, ale fúkať má až do večera," avizoval dopoludnia.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross