No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Narodila sa na Vianoce, pomáha zdobiť netradičný stromček v paneláku

vianocePočas adventu, kedy sa ľudia snažia vyzdobiť svoje domácnosti čo najkrajšie, ožíva duch Vianoc netradične aj v jednom z rimavskosobotských panelákov. Pekný stromček vidno už cez sklenené dvere vchodu na Rožňavskej ulici, na dverách viacerých bytov sú ozdoby, pri vstupe do miestnosti sa rozozvučia vianočné pesničky a koledy. Aj taká môže byť vianočná nálada v paneláku, na ktorý nás upozornili čitatelia.

„Niekedy máme stromček živý, niekedy umelý, ako kedy sa nám podarí. Každým rokom je však veľmi pekne vyzdobený,“ povedala pre Rimava.sk jedna z obyvateliek bytovky, podľa ktorej najkrajšie je, že na jeho výzdobe sa podieľajú viacerí susedia v rodinnej atmosfére. O vianočnú náladu sa im pri predvianočnom posedení zvyknú postarať aj deti, ktoré hrajú na harmonike či na gitare. „Vypíšeme na dvere, že ideme zdobiť stromček a kto má čas, príde,“ spomenula Adriana a dodala, že takto vyzdobili stromček pred týždňom, v posledných dňoch začal už aj hrať a pripomínať len pár dní do Vianoc.

vianoce-irenka-bariakova

Irenka Bariaková robí výzdobu na Vianočný stromček približne mesiac

„Aj takto v Advente ožíva náš panelák,“ dodala a prezradila, že na výzdobe im pomáha aj čiperná pani Irenka, bývalá pani kaderníčka, ktorá má blízko k ručným prácam a doma si robí vlastnú, hačkovanú výzdobu stromčeka. „Každá ozdoba je originál,“ prezradila Irenka Bariaková, ktorá sa narodila na Vianoce a dnes oslavuje svoje životné jubileum 75 rokov (z redakcie jej prajeme tiež všetko najlepšie :-). Výzdoby na stromčeku má pritom každým rokom iné, lebo s tými pôvodnými urobí radosť a podaruje ich vo svojej rodine alebo ako povedala, v panelákovej rodine. Príprava výzdob jej trvá približne mesiac, nie sú však na predaj. „Tento rok sa mi zapáčila ružová a na budúci rok si suseda objednala žlté,“ hovorí s úsmevom Irenka. Jej stromček tak zdobia zvončeky, anjelikovia, hviezdičky a tradičné vianočné gule. A ako trávia vianočný večer? „Kým sme nemali kotolňu, stretávali sme sa spolu na prízemí. Každý priniesol čo mal a spolu sme si zaspievali a posedeli,“ prezradila Irenka, podľa ktorej u nich na vianočnom stole nesmie chýbať kapustnica, šalát, ryba, opekance, oblátky s medom a pod obrusom obálka s peniazmi.

Šťastné a veselé Vianoce praje aj redakcia Rimava.sk

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross