Zonácia Muránskej planiny bude témou i v roku 2021, aj keď mali zmeny a rozšírenie bezzásahového územia na 50 percent rozlohy nastať už tento rok. Vláda totiž termín splnenia tejto úlohy ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi posunula.
Šmídt prišiel s novým návrhom
„V roku 2020 sa zintenzívnili aj rokovania o roky odkladaných zonáciách Tatranského národného parku a Muránskej planiny. V prípade Muránskej planiny došlo k dohode o zonácii, v ktorej bezzásahový, 5. stupeň ochrany dosiahne cca 50 percent územia národného parku. Tento cieľ bude MŽP uplatňovať aj v prípade ostatných národných parkov,“ konštatuje ministerstvo životného prostredia.
Článok pokračuje pod reklamou
„S nami sa nedohodli. Doteraz sme nedostali uspokojivú odpoveď na naše požiadavky, ktoré sme adresovali k pôvodnej zonácii,“ povedala pre Rimava.sk primátorka mesta Tisovec Irena Milecová, podľa ktorej prišiel novovymenovaný riaditeľ Správy NP Muránska planina Ján Šmídt s novým návrhom, ktorý predstavil na zasadnutí mestského zastupiteľstva v Tisovci.
Od tohto roka platí nový zákon, podľa ktorého musí byť v národných parkoch v najchránenejšej zóne 50 percent jeho územia.
Návrh, ktorý predniesol Šmídt, počíta s viacerými zmenami, niektoré územia vyčleňuje z územia národného parku.
„Navrhujeme, aby územie Tisovský kras, ktoré je aj územím európskeho významu, bolo prírodným parkom,“ popísal jednu zo zmien riaditeľ národného parku. Taktiež navrhol takto vyčleniť územie okolo Kačkavy, ktoré je poľnohospodársky využívané a veľa ľudí tam má súkromné pozemky. „V prírodnom parku môže platiť 2. alebo 3. stupeň ochrany,“ vysvetlil Šmídt. Potenciál rozvoja Muránskej planiny vidí Šmídt v cestovnom ruchu.
„Nič však nie je schválené a prerokovať to budú musieť aj ostatné obce a dotknutí vlastníci,“ ujasnila primátorka Milecová s tým, že variant, ktorý predložil riaditeľ Šmídt, by bol pre Tisovec prijateľný. „Sú to však len návrhy, ku ktorým sa zatiaľ nikto nevyjadroval,“ dodala.
Zdroj: Rimava.sk