No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Naučte deti správať sa na internete bezpečne. Môžu sa stať nielen obeťou, ale aj páchateľmi trestnej činnosti

7. februára 2023 | |  | 
Foto ilustračné. Zdroj: pexels.com

Druhý mesiac v roku, druhý týždeň v mesiaci, druhý deň v týždni je Medzinárodný deň bezpečnejšieho internetu, ktorý tohto roku pripadá na 7. februára.

Pri tejto príležitosti Polícia Slovenskej republiky realizuje celoslovenskú preventívnu kampaň s názvom „Deň bezpečného internetu“.

Článok pokračuje pod reklamou


"Bezpečnosť detí nielen v reálnom svete, ale aj v on-line priestore, by mala byť pre nás jednou z priorít. Aj vo virtuálnom priestore deťom hrozí množstvo nebezpečenstiev napríklad rôzne formy kyberšikanovania ako sú ohováranie, obťažovanie alebo vyhrážanie cez zneužitie osobných údajov až po rôznych podvodníkov či sexuálnych predátorov," uviedla rimavskosobotská policajná preventistka Lenka Lásová.

Problémy, ktoré vznikajú s využívaním sociálnych sietí súvisia s ich nevedomosťou, nedostatočnou obozretnosťou a prílišnou dôverčivosťou a kým si sami uvedomia, že sa stali obeťou, môže byť neskoro.

Prinášame (nielen deťom) niekoľko tipov na to, ako sa správať na sociálnych sieťach bezpečne:

  • na sociálnych sieťach rozmýšľajte dvakrát a zdieľajte obsah s rozumom
  • nezverejňujte žiadne osobné údaje, kontakty ani citlivé informácie
  • nezverejňujte vopred svoje dovolenkové plány – v kombinácii s vašou adresou môžu vytvoriť nepísanú „pozvánku“ pre zlodejov
  • pozor na to, s kým komunikujete – sociálne siete sú plné falošných profilov, za ktorými sa môžu ukrývať podvodníci alebo sexuálni predátori
  • nezverejňujte fotografie v plávkach, spodnej bielizni ani intímne fotografie alebo videá – môžu sa stať nástrojom pomsty, vydierania alebo sextingu
  • nenakrúcajte a nerozširujte fotky alebo videá, ktoré zobrazujú násilie
  • pozor aj na hanlivé, vulgárne alebo extrémistické komentáre a statusy
  • uvedomte si – čo raz zverejníte na internete, už tam navždy ostane

"Pozor na to, že trestnoprávne zodpovedné sú osoby už od 14 rokov a môžu sa stať nielen obeťou, ale aj páchateľmi trestnej činnosti – a to aj v on-line priestore! Môžu byť postihované za ohováranie, vydieranie, nebezpečné vyhrážanie alebo iné formy kyberšikanovania. Taktiež ´nevinné´ preposielanie fotografií alebo videí, ktorých obsah je zdanlivo neškodný (v skutočnosti môže niesť napríklad znaky detskej pornografie alebo sa môže jednať o extrémistický materiál a pod.) môže byť z trestno-právneho hľadiska trestným činom," vysvetlila Lásová.

Na rodičov najmä maloletých detí polícia apeluje, aby sa rozprávali so svojimi deťmi aj o týchto témach a naučili ich používať internet zodpovedne a bezpečne. "Tiež aby venovali pozornosť tomu, ako ich deti trávia čas v on-line priestore, aké stránky na internete sledujú, s kým komunikujú, čo zdieľajú a pod., napríklad prostredníctvom rodičovskej kontroly," dodala Lásová.

Ak potrebujete poradiť alebo pomôcť, môžete zavolať Linku Detskej istoty na čísle 116 111.

Ak ste sa stali obeťou trestného činu (aj v on-line priestore) kontaktujte políciu na čísle 158.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross