No active "ca-sidebar-197687" sidebar

NDS: Úsek R2 Mýtna - Lovinobaňa, Tomášovce odbremenil okolité obce od kamiónov

Foto z finalizácie úseku. Zdroj: NDS

MÝTNA/LOVINOBAŇA – Úsek rýchlostnej cesty R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce odbremenil okolité obce od kamiónov. Tvrdí to Národná diaľničná spoločnosť (NDS) s odvolaním sa na analýzu dát z mýtneho systému.

Podľa nej až 93 percent všetkej nákladnej dopravy využíva rýchlostnú cestu namiesto paralelnej I/16. Zvyšnú časť tvoria autobusy a dodávky tovaru.

"Očakávania, že úsek rýchlostnej cesty od Mýtnej po Lovinobaňu pomôže predovšetkým kamiónovej doprave boli správne – benefity sú hlavne ekonomického charakteru. Kamióny môžu jazdiť oproti podmienkam na terajšej ceste I. triedy plynulou rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu, čo sa odráža na zrýchlení dopravy a znížení spotreby pohonných látok," informuje NDS.

Článok pokračuje pod reklamou


"Analýza nákladov a výnosov naznačuje teoretickú úsporu iba zo zrýchlenia prepravovaných tovarov počas 25-ročného obdobia investície dvoch nadväzujúcich úsekov R2 Kriváň – Mýtna a R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce na úrovni 12 miliónov eur. Kamionisti si teda vyberajú pre nich výhodnejšiu cestu R2, čo prináša obyvateľom okolitých obcí tichší, menej znečistený a hlavne bezpečnejší život," dodáva.

Priemerne za deň prejde úsekom R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce viac ako 9-tisíc vozidiel. Z toho približne 70 percent tvoria osobné autá a 30 percent nákladné.


Prečítajte si tiež: Na stavbe R2 Kriváň - Mýtna je v súčasnosti najviac stavebnej techniky na Slovensku


Diaľničiari na Facebooku tiež oznámili, že most pri Mýtnej, ktorý vykazoval známky sadania, je už sprejazdnený. "Počas záručnej doby sa bude naďalej geodeticky monitorovať zo siete pozorovacích bodov. V prvom roku sa bude most sledovať raz za kvartál, v ďalšom období dvakrát ročne a neskôr raz ročne."


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross