No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Neďaleko nášho okresu zaznamenali africký mor ošípaných

Africký mor ošípaných (AMO) sa na Slovensku rozšíril – nákazu potvrdili v ďalšom okrese. Celkovo je v krajine od júla 2019 evidovaných spolu už päť lokalít, kde sa táto infekčná choroba vyskytla. Najnovšie pribudol okres Rožňava.

Chorobu potvrdili neďaleko hraníc s Maďarskom

Nákazu zaznamenali v poľovníckom revíri Kečovo, ktorý je od maďarskej hranice vzdialený asi 2,3 kilometre. V susednom Maďarsku nákazu u diviakov evidujú dlhodobo. Pozitívny výsledok na africký mor ošípaných bol potvrdený u uhynutého dospelého diviaka. Informuje o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Rožňava vydá pre pomenované poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej EÚ a SR legislatívy, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu resp. spomaleniu šírenia nákazy,“ uvádza hovorca ministerstva Daniel Hrežík. V auguste minulého roka nariadil ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) Jozef Bíreš intenzívny lov diviačej zvery, pričom povolil aj zakázaný spôsob lovu.

Článok pokračuje pod reklamou



Ochorenie nie je prenosné na človeka, no likviduje chovy ošípaných

Úmrtnosť na AMO je vysoká, pohybuje sa na škále od 90 do 95 percent. Vysoko nákazlivá vírusová choroba sa nachádza v krvi, vo vnútorných orgánoch, svalovine i sekrétoch chorých a uhynutých zvierat. Prejavuje sa napríklad vysokou horúčkou, ktorá môže trvať aj niekoľko dní. Ďalším príznakom je malátnosť, apatickosť, zvracanie, krvavé hnačky, krvácanie v podkoží či dýchacie ťažkosti. Ochorenie sa taktiež vyznačuje rýchlym priebehom.

„AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. V prípade šírenia ochorenia hrozí depopulácia stavov diviačej zveri a strata chovov domácich ošípaných,“ informuje ministerstvo pôdohospodárstva.

Hrozba je reálna, opatrenia sú prísne

Ministerstvo varuje pred ďalšími možnými nálezmi ochorenia. V susednom Maďarsku bolo podľa ŠVPS SR ku 22. júnu 2020 diagnostikovaných 2 866 prípadov nákazy u diviačej zveri, v Poľsku potvrdili 2 695 prípadov. „Výskyt AMO na maďarskom území sa zhoršuje, preto reálna hrozba ďalších nálezov zďaleka nezanikla a nezanikne najmä vtedy, ak sa všetci, od drobnochovateľov, cez chovateľov, poľovníkov, ale aj bežných občanov, nebudú správať zodpovedne a nebudú rešpektovať veterinárne opatrenia,“ varuje ministerstvo.

Medzi základné povinnosti komerčných aj nekomerčných chovateľov patrí registrovanie ich chovov, a to aj v prípade, že majú len jednu ošípanú. Zásadné je dodržiavanie zásad biologickej ochrany chovu. V prípade akéhokoľvek narušenia zdravotného stavu i v prípade úhynu domácej ošípanej je majiteľ povinný kontaktovať príslušnú regionálnu veterinárnu správu a príslušného súkromného veterinára. Informuje o tom agrorezort.

Ak by sa v chove potvrdil AMO, v ohnisku nákazy by boli usmrtené všetky domáce ošípané. Úrady by taktiež zastavili resp. obmedzili obchodovanie s bravčovými výrobkami u daného chovateľa.

Opatrenia sa týkajú aj poľovníkov, ktorí musia z ulovených i nájdených diviakov posielať vzorky na testovanie prítomnosti AMO.

Pozor na prechádzky v lese, ochorenie môžete do svojho chovu aj zavliecť

Okrem bezodkladného hlásenia ochorenia a úhynu ošípaných je taktiež potrebné vlastný chov zabezpečiť tak, aby zvieratá nemohli prísť do kontaktu s diviakmi. Ošípané je potrebné držať v uzatvorených priestoroch a nepoužívať vedľajšie živočíšne produkty z diviačej zveri na kŕmne účely. Ošípané je potrebné premiestňovať len s povolením RVPS. Majiteľ zvierat by mal taktiež zabezpečiť, aby sa diviačia zver nedostala ku krmivu určenému ošípaným.

Dôležité je taktiež dodržiavať v chove zásady biologickej bezpečnosti, a to aktivovať dezinfekčné brody pri vstupe na farmu, evidovať i kontrolovať pohyb dopravných prostriedkov či osôb. Farmári by nemali zabudnúť ani na prezliekanie zamestnancov i návštevníkov farmy či na dezinfekčné rohože pri vstupe do ustajňovacích priestorov.

Ochorenie môže byť z infikovaného prostredia zavlečené aj obuvou, preto aj neškodné zbieranie húb či lesných plodov a následné nevydezinfikovanie obuvi môže byť v konečnom dôsledku nebezpečné.

AMO potvrdili aj v župe susediacej s okresom Rimavská Sobota

V januári minulého roka potvrdili maďarské úrady prítomnosť vírusu u diviaka, ktorý bol nájdený v župe Borsód – Abaúj – Zemplén susediacej s okresom Rimavská Sobota. Vzdialenosť od Slovenskej hranice je menej ako jeden kilometer.

Prvý pozitívny výsledok na Slovensku ukázalo testovanie minulý rok. Odvtedy sa infekčné ochorenie rozšírilo z okresu Trebišov aj do okresov Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto a najnovšie aj do okresu Rožňava. Doteraz je na území Slovenska evidovaných 221 prípadov výskytu AMO u diviačej zveri.

Zdroj: Rimava.sk, ŠVPS SR, Foto: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross