No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nedeľa aj ako Svetový deň boja proti AIDS

29. novembra 2019 | |  | 
V poslednom desaťročí v rámci SR odborníci pozorujú vzostupný trend vo výskyte tohto ochorenia.

V prvý decembrový deň si vo svete pripomíname Svetový deň AIDS. Koncepcia Svetového dňa boja proti AIDS vznikla v roku 1988 na svetovom summite ministrov zdravotníctva o programoch prevencie AIDS. Symbolom Svetového dňa AIDS je červená stužka, ktorá je vyjadrením solidarity s osobami s HIV/AIDS a je symbolom boja proti chorobe AIDS. Táto choroba predstavuje celosvetový a celospoločenský problém. Týka sa všetkých štátov, komunít, rodín aj jednotlivcov. Na HIV/AIDS zomiera každoročne približne 2 milióny ľudí. V Európe najviac infikovaných žije v Rusku a na Ukrajine, celosvetovo si prvenstvo vo výskyte zachováva najmä subsaharská Afrika.

Prevencia HIV/AIDS sa v SR vykonáva v súlade s Národným programom prevencie HIV/AIDS v SR na roky 2017 – 2020. Jeho základným cieľom je obmedzovanie šírenia nákazy HIV/AIDS v SR a zmierňovanie dopadov nákazy v tých častiach spoločnosti, ktorých sa najviac dotýka. Aktivity Národného programu prevencie HIV/AIDS v SR na roky 2017 – 2020 sú zamerané na prevenciu tejto infekcie, na jej včasnú diagnostiku a zabezpečenie dostupnosti liečby pre ľudí s HIV/AIDS.



Slovenská republika patrí v ostatných rokoch k členským štátom Európskej únie s najnižšou ročnou incidenciou HIV infekcie, avšak v poslednom desaťročí pozorujeme u nás vzostupný trend vo výskyte nových prípadov HIV infekcie a rýchlo stúpa aj počet ľudí žijúcich s HIV infekciou. V roku 2018 bol zaznamenaný historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV v jednom kalendárnom roku, kde celkovo (u občanov SR i cudzincov) bolo diagnostikovaných 102 nových prípadov HIV infekcie. Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v Slovenskej republike v roku 1985 do 31.10.2019 bolo registrovaných u občanov SR i cudzincov spolu 1160 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Z 969 prípadov u občanov Slovenskej republiky sa 864 vyskytlo u mužov a 105 u žien. U 123 osôb (110 mužov, 13 žien) prešla HIV infekcia do štádia AIDS a zaznamenaných bolo 74 úmrtí HIV infikovaných osôb (z toho 55 v štádiu AIDS).

Získanie nákazy homosexuálnym stykom bolo stanovené v 64,4% prípadov, heterosexuálnym stykom bolo prenesených 22,3% infekcií, 1,8% injekčným užívaním drog (z 18 prípadov väčšina získaná mimo SR), 0,1% transfúziou krvi (jeden prípad nákazy mimo SR v roku 1986) a v 11,4% prípadov nebol spôsob prenosu stanovený. Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách a najvyššia kumulatívna incidencia HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji.

V Banskobystrickom kraji je na RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici zriadená Poradňa pre prevenciu HIV/AIDS. „Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je prístupné každému človeku. Ak vyšetrovaná osoba trvá na anonymnom vyšetrení, lekár jej pridelí kódové označenie a vyšetria ju anonymne. Výsledky testov oznamuje lekár vyšetrovanému osobne a každá návšteva u lekára je spojená s poradenským rozhovorom.“

Zdroj: Adriana Strečková (Oddelenie epidemiológie RÚVZ so sídlom v Rimavskej Sobote)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross