No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Firmy a občania dlhujú mestu na daniach z nehnuteľností 800 tisíc eur

Na sumu 800 tisíc eur sa k záveru minulého roka vyšplhal dlh, ktorý eviduje rimavskosobotská samospráva pri daniach z nehnuteľností. Ide o celkovú sumu nedoplatkov od roku 1993. Pre Rimava.sk to potvrdila vedúca ekonomického odboru na mestskom úrade Karina Kochanová. Ako informovala, väčšinu tejto sumy tvoria nedoplatky právnických osôb, tie mestu dlhujú vyše 697 tisíc eur. Pohľadávky voči fyzickým osobám predstavujú približne 103 tisíc eur. Daň z nehnuteľností zahŕňa daň z pozemkov, daň zo stavieb a daň z bytov a nebytových priestorov v bytovom dome.

Ako vedúca ekonomického odboru ďalej uviedla, práve pri daniach z nehnuteľností sú dlžoby voči samospráve najvyššie. Medzi firmami sú však aj také, ktoré sú v konkurze, získať od nich peniaze do mestskej kasy je preto neraz problematické.

Mesto zverejňuje zoznam dlžníkov aj na svojej internetovej stránke, podľa slov Kochanovej je aktualizovaný priebežne. Dostanú sa naň mená fyzických osôb s dlhom nad 160 eur a firmy s dlhom nad 1 600 eur, podľa stavu k 31. decembru predchádzajúceho roka. Okrem dane z nehnuteľností tu figurujú aj nedoplatky za komunálny odpad, nezaplatené dane za psov či za užívanie verejného priestranstva. Podľa zverejneného zoznamu najvyššiu sumu mestu aktuálne dlhuje spoločnosť so sídlom v Uherskom Brode v Čechách, viac ako 119 tisíc eur, aj poľnohospodárske podielnicke družstvo (v likvidácii), vyše 106 tisíc eur. V oboch prípadoch ide o nezaplatené dane z nehnuteľnosti.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross