No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nedostatok financií i stavebného materiálu, realita opráv národných kultúrnych pamiatok

V dvoch obciach Rimavskosobotského okresu i tento rok pokračuje rekonštrukcia národných kultúrnych pamiatok. V Budikovanoch sa v auguste pustia do opravy zatekajúcej strechy a v Drienčanoch budú pokračovať treťou etapou v obnove ohradného múru. A hoci na obidva projekty získali dotácie z Ministerstva kultúry SR, v jednom prípade je na kompletnú rekonštrukciu financií veľmi málo, v druhom budú zrejme zápasiť s nedostatkom stavebného materiálu.

Na strechu evanjelického kostola, ktorá je v dezolátnom stave, získal evanjelický cirkevný zbor sumu 5 tis. eur z požadovaných viac ako 30 tis. eur. „Uvidíme čo vieme spraviť v tejto výške dotácie, ale ak otvoria nové kolo grantov budeme žiadať opäť, lebo 5 tis. eur na celú strechu je málo,“ uviedla pre Rimava.sk evanjelická zborová farárka v Budikovanoch Terézia Gabčanová. Ako priblížila dotáciu z grantového programu MK SR žiadali uplynulé tri roky a až tento rok im rezort odklepol 5-tisícový finančný príspevok. „Hoci ani táto suma nie je malá, ale čo sa týka strechy tak je to málo. Spravíme len tie najnevyhnutnejšie časti zatekajúcej strechy,“ poznamenala.

V susedných Drienčanoch zrejme budú riešiť iný problém. Na 3. etapu obnovy ohradného múru im ministerstvo kultúry schválilo z viac ako 17-tisícovej žiadosti dotáciu vo výške 10 tis. eur. Ako Gabčanová podotkla, budú tak pokračovať v domurovávaní národnej kultúrnej pamiatky, avšak podľa Pamiatkového úradu môžu byť na opravu použité len tamojšie kamene okrúhleho tvaru. „Máme síce vyššiu sumu, ale ťažšie sa bude robiť lebo v okolí Drienčan už takého kameňa nie je veľa. Takže budeme musieť hľadať po okolí a pozbierať kamene, ktoré zodpovedajú tým okrúhlym, keďže iné kamene nemôžeme použiť. A na druhej strane by dovoz takéhoto kameňa bol nákladný,“ ozrejmila zborová farárka.

Podľa jej slov zatiaľ čo od pamätnej fary Pavla E. Dobšinského je zachovalá väčšia časť ohradného múru, smerom od zvonice sú miesta, kde tento múr už nie je ani vidieť. „Budeme sa však snažiť robiť všetko čo najlepšie,“ zakončila.

O záchranu histórie v Drienčanoch ako aj v okolitých obciach, ktoré má zborová farárka Gabčanová na starosti, sa spoločne s manželom Štefanom, taktiež zborovým farárom, snažia cez projekty ministerstva kultúry od roku 2004.

Z dotácie ministerstva v uplynulých rokoch opravili aj neďalekú faru Pavla Emanuela Dobšinského, ktorý kedysi spôsobil v Drienčanoch. Od roku 2014 aj vďaka projektu prostredníctvom miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont je vo vnútri zriadená pamätná izba tohto zberateľa ľudových rozprávok.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív evanjelický farár Štefan Gabčan


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross