No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nedostatok pitnej vody v okrese Rimavská Sobota: Dlhodobý problém bez riešenia?

Ilustrácia. Zdroj: Pixabay.com

Keď sa hovorí o problémoch okresu Rimavská Sobota, obyčajne sa spomína nezamestnanosť. K rozvoju vidieka sú však potrebné aj základné podmienky, medzi ktoré patrí takisto pitná voda. Práve s ňou má okres dlhodobé problémy.

Článok pokračuje pod reklamou


Podobný názor má aj prednosta Okresného úradu v Rimavskej Sobote Karol Anger, ktorý preto pred minuloročným výjazdovým rokovaním vlády otvoril túto tému. V tom čase nemalo pitnú vodu 42 obcí v okrese Rimavská Sobota, momentálne je ich 38.

Naše územie je historicky poľnohospodárske, avšak narábanie s rôznymi hnojivami v minulosti často viedlo k znehodnoteniu zdrojov pitnej vody - povedal prednosta pre Rimava.sk. Regionálny úrad verejného zdravotníctva preto minulý rok vykonal monitoring studňových vôd, ktorý potvrdil, že voda má vlastnosti, ktoré ju robia nepitnou.

Marian Habovčík, predseda Regionálneho združenia miest a obcí Gemera a Malohontu (ZMOGaM), z tohto dôvodu inicioval stretnutie, ktoré by sa malo konať v apríli. Zúčastniť by sa na ňom mali predstavitelia kraja, Ministerstva životného prostredia a Envirofondu. Podľa Angera by sa na tomto stretnutí malo určiť, kde je možné plánovať výstavbu vodovodov a kde treba hľadať alternatívne zdroje pitnej vody. Poznamenal však, že tieto problémy sú už dlhodobo zanedbávané.

Problémová výstavba

Podľa prednostu je dôležité, aby sa podarilo nájsť niekoľko úspešných projektov, ktoré by motivovali ďalšie obce zapojiť sa do programu na zabezpečenie lokálnych zdrojov pitnej vody.

Problém výstavby vodovodov podľa Angera spočíva v rozdrobenosti pozemkov a vysokej finančnej náročnosti projektovej prípravy. Keďže ide o drahé projekty, obce často nemajú dostatok financií na ich spolufinancovanie. Ďalším problémom je, že aj keby sa vodovody vybudovali, mnoho obyvateľov sa nechce pripojiť, pretože nechcú platiť za vodu. Momentálne sa čaká na výstupy zo spomínaného stretnutia.

Voda predstavuje zdravotné riziko

Predseda Marian Habovčík v novembri minulého roka napísal list ministrovi životného prostredia (MžP) Tomášovi Tarabovi v mene ZMOGaM-u, v ktorom žiadal vytvorenie pracovnej skupiny na analýzu možností zabezpečenia pitnej vody. Navrhoval tiež vypracovanie akčného plánu a zabezpečenie finančných zdrojov.

Habovčík sa v liste odvolal na katastrofálne výsledky rozboru vody, ktorý vykonal Úrad verejného zdravotníctva. Odber vzoriek prebehol v dvoch kolách:

  • V prvom kole bolo odobratých 150 vzoriek vody, pričom až 98 % nevyhovovalo normám.
  • V druhom kole sa testovalo 37 vzoriek, z ktorých 89,19 % nevyhovovalo.
  • Celkovo sa uskutočnilo 834 analýz ukazovateľov kvality pitnej vody.

Výsledky ukázali:

  • Fyzikálne a chemické ukazovatele: v 1. kole nevyhovovalo 81,33 %, v 2. kole 95,64 %.
  • Mikrobiologické ukazovatele: v 1. kole nevyhovovalo 93,24 %, v 2. kole 75,69 %.
  • Biologické ukazovatele: v 1. kole nevyhovovalo 31,05 %, v 2. kole 2,7 %.

Tieto výsledky potvrdili, že voda z testovaných studní predstavuje značné zdravotné riziko. Tento stav môže výrazne ovplyvniť fungovanie škôl, materských škôl, sociálnych zariadení, podnikania a bytovej výstavby v dotknutých obciach.

Ministerstvo životného prostredia vo svojej odpovedi deklarovalo, že „si uvedomuje potrebu zabezpečenia dostupnosti zdravotne bezpečnej pitnej vody pre všetkých obyvateľov“. Sekcia vôd MžP SR zároveň eviduje všetky obce bez verejného vodovodu a problémy v existujúcich vodovodoch, pričom existujú výzvy, v ktorých je možné uchádzať sa o nenávratný finančný príspevok.

Téme sa budeme venovať.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross