RIMAVSKÁ SOBOTA - Občania a občianske združenia Rimavskej Soboty poprosili redakciu Rimava.sk o zverejneie otvoreného listu. V otvorenom liste požadujú zachovanie pôvodného stavu výzoru a materiálu použitého na výstavbu Domu Kultúry v Rimavskej Sobote i po vykonaní izolačných prác, tiež šetrné uskladnenie odobratého materiálu.
Ďalej majú záujem aj o transparentnú komunikáciu ohľadom ďalších krokov rekonštrukcie. Podľa nich by malo byť architektonické riešenie verejne diskutované s odborníkmi aj širšou verejnosťou.
Článok pokračuje pod reklamou
"Neničme si Dom kultúry!
My, občania a občianky Rimavskej Soboty, sa obraciame na predstaviteľov a predstaviteľky mesta s apelom na zachovanie špecifického prvku Domu kultúry v Rimavskej Sobote a záchranu jeho jedinečného kamenného obkladu. Tento architektonický prvok je nielen vizuálnou dominantou architektúry verejného mestského priestoru, ale tiež materiálovo hodnotnou súčasťou tohto objektu.
Vítame a ceníme si aktivitu mesta ohľadom rekonštrukcie budovy Domu kultúry. Ako verejnosť sme však znepokojení nešetrným odstraňovaním vzácneho kameňa, projektantom pôvodnej stavby označeného ako „kubánsky mramor“.
Vážení predstavitelia a predstaviteľky mesta, žiadame Vás o zváženie a riešenie nasledovných podnetov od odborníkov a odborníčok z oblasti architektúry a umenia a širšej verejnosti mesta Rimavská Sobota:
Dom kultúry ako ikonická verejná stavba má totiž nielen finančnú hodnotu, ale patrí aj ku kultúrnej identite nášho mesta a jeho hodnota pretrvá do budúcnosti. Je súčasťou nášho kultúrneho povedomia a dedičstva, a to je potrebné chrániť. Mnoho našich spoluobčanov a spoluobčianok sa podieľalo na jeho zveľadení a úpravách aj v rámci Akcie Z. Apelujeme na Vás aj s ohľadom na skúsenosti z minulosti, kedy boli mnohé kultúrne pamiatky a budovy zbúrané a zničené prestavbami, ktoré nerešpektovali historické vrstvy daných objektov. V Rimavskej Sobote bol takto v 18. storočí zbúraný vzácny stredoveký kostol a v 20. storočí mnohé hodnotné budovy, ako synagóga či prvý župný dom malohontského dištriktu.
Prečo sa tento nekultúrny prístup k histórii a pamiatkam musí opakovať, keď práve v súčasnosti rastie záujem o zachovanie architektúry 20. storočia, v rámci ktorej má aj náš Dom kultúry svoje významné miesto?
Domnievame sa, na základe vyjadrení odborníkov – architektov, že z pohľadu zníženia energetickej náročnosti objektu by bolo najefektívnejšie novú fasádnu izoláciu umiestniť za existujúci kamenný obklad, a teda ju riešiť ako odvetranú fasádu. Takýmto spôsobom by sa zlepšila tepelno-izolačná vlastnosť fasády v zime, ale v letných horúčavách by sa priamo nezohrievala a neposúvala by sálavé teplo do interiéru. Zároveň by sa však stala bezúdržbovou a ušetrilo by sa aj na finálnej omietke, ktorú by vôbec nebolo potrebné riešiť. Z vizuálneho hľadiska by sa zachoval pôvodný charakter objektu so svojou jedinečnosťou a tým najvzácnejším, čím doteraz disponuje. O tomto riešení by sa malo uvažovať minimálne pri hlavných fasádach s výraznými vstupmi do objektu.
Akýkoľvek architektonický návrh, ktorý sa týka verejného priestoru, by mal byť verejne diskutovaný a odsúhlasený v spolupráci s odborníkmi aj širšou verejnosťou, ktorá ho následne bude využívať a bude pre ňu jeho súčasťou.
Veríme, že tento otvorený list bude inšpiráciou k ďalšej diskusii a pomôže pri zachovaní kultúrneho dedičstva nášho mesta Rimavská Sobota.
S pozdravom, občania a občianske združenia mesta Rimavská Sobota."
Priložené fotografie ukazujú aktuálny stav rekonštrukčných prác a poškodenie kamenného obkladu.
NENECHAJTE SI UJSŤ