No active "ca-sidebar-197687" sidebar

"Neničme si Dom kultúry!" Občania v otvorenom liste apelujú na zachovanie architektonickej hodnoty stavby

Zdroj: FB Ján Rešetár

RIMAVSKÁ SOBOTA - Občania a občianske združenia Rimavskej Soboty poprosili redakciu Rimava.sk o zverejneie otvoreného listu. V otvorenom liste požadujú zachovanie pôvodného stavu výzoru a materiálu použitého na výstavbu Domu Kultúry v Rimavskej Sobote i po vykonaní izolačných prác, tiež šetrné uskladnenie odobratého materiálu.

Ďalej majú záujem aj o transparentnú komunikáciu ohľadom ďalších krokov rekonštrukcie. Podľa nich by malo byť architektonické riešenie verejne diskutované s odborníkmi aj širšou verejnosťou.

Článok pokračuje pod reklamou


Otvorený list v celom znení

"Neničme si Dom kultúry!

My, občania a občianky Rimavskej Soboty, sa obraciame na predstaviteľov a predstaviteľky mesta s apelom na zachovanie špecifického prvku Domu kultúry v Rimavskej Sobote a záchranu jeho jedinečného kamenného obkladu. Tento architektonický prvok je nielen vizuálnou dominantou architektúry verejného mestského priestoru, ale tiež materiálovo hodnotnou súčasťou tohto objektu.

Vítame a ceníme si aktivitu mesta ohľadom rekonštrukcie budovy Domu kultúry. Ako verejnosť sme však znepokojení nešetrným odstraňovaním vzácneho kameňa, projektantom pôvodnej stavby označeného ako „kubánsky mramor“.

Vážení predstavitelia a predstaviteľky mesta, žiadame Vás o zváženie a riešenie nasledovných podnetov od odborníkov a odborníčok z oblasti architektúry a umenia a širšej verejnosti mesta Rimavská Sobota:

  1. Zachovanie a vrátenie pôvodného stavu výzoru a materiálu po vykonaní izolačných prác.
  2. Zachovanie átria a charakteristických častí, ako je obklad oblého únikového schodiska.
  3. Zachovanie a uskladnenie odobratého materiálu – kamenných vápencových platní.
  4. Zachovanie dobových výtvarných a dizajnérskych riešení interiérov Domu kultúry vrátane mozaiky, stropov a umeleckých diel.
  5. Predloženie architektonického riešenia farebnosti objektu s informáciou o tom, aký typ omietky by v prípade takéhoto riešenia bol použitý. Odborným odporučením je použitie vyhladenej omietky, podobnej povrchu obkladu. Aká bude farebnosť stavebných vyplní? Odporučenie je použiť bielu alebo sivú farebnosť podobnú pôvodnému stavu. Aký tvar rámu bude použitý? Oblý alebo hranatý?
  6. Zachovanie rázu fasád, bez zmenšovania okien zamurovaním.
  7. Vysporiadanie autorských práv s pôvodným projektantom stavby Ing. Nemčokom (býv. Potravinoprojekt).

Dom kultúry ako ikonická verejná stavba má totiž nielen finančnú hodnotu, ale patrí aj ku kultúrnej identite nášho mesta a jeho hodnota pretrvá do budúcnosti. Je súčasťou nášho kultúrneho povedomia a dedičstva, a to je potrebné chrániť. Mnoho našich spoluobčanov a spoluobčianok sa podieľalo na jeho zveľadení a úpravách aj v rámci Akcie Z. Apelujeme na Vás aj s ohľadom na skúsenosti z minulosti, kedy boli mnohé kultúrne pamiatky a budovy zbúrané a zničené prestavbami, ktoré nerešpektovali historické vrstvy daných objektov. V Rimavskej Sobote bol takto v 18. storočí zbúraný vzácny stredoveký kostol a v 20. storočí mnohé hodnotné budovy, ako synagóga či prvý župný dom malohontského dištriktu.

Prečo sa tento nekultúrny prístup k histórii a pamiatkam musí opakovať, keď práve v súčasnosti rastie záujem o zachovanie architektúry 20. storočia, v rámci ktorej má aj náš Dom kultúry svoje významné miesto?

Domnievame sa, na základe vyjadrení odborníkov – architektov, že z pohľadu zníženia energetickej náročnosti objektu by bolo najefektívnejšie novú fasádnu izoláciu umiestniť za existujúci kamenný obklad, a teda ju riešiť ako odvetranú fasádu. Takýmto spôsobom by sa zlepšila tepelno-izolačná vlastnosť fasády v zime, ale v letných horúčavách by sa priamo nezohrievala a neposúvala by sálavé teplo do interiéru. Zároveň by sa však stala bezúdržbovou a ušetrilo by sa aj na finálnej omietke, ktorú by vôbec nebolo potrebné riešiť. Z vizuálneho hľadiska by sa zachoval pôvodný charakter objektu so svojou jedinečnosťou a tým najvzácnejším, čím doteraz disponuje. O tomto riešení by sa malo uvažovať minimálne pri hlavných fasádach s výraznými vstupmi do objektu.

Akýkoľvek architektonický návrh, ktorý sa týka verejného priestoru, by mal byť verejne diskutovaný a odsúhlasený v spolupráci s odborníkmi aj širšou verejnosťou, ktorá ho následne bude využívať a bude pre ňu jeho súčasťou.

Veríme, že tento otvorený list bude inšpiráciou k ďalšej diskusii a pomôže pri zachovaní kultúrneho dedičstva nášho mesta Rimavská Sobota.

S pozdravom, občania a občianske združenia mesta Rimavská Sobota."


Priložené fotografie ukazujú aktuálny stav rekonštrukčných prác a poškodenie kamenného obkladu.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross