No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Netušili, že vyrábajú dar pre Svätého Otca. Teraz ku každej pristupujú tak, akoby mala patriť pápežovi

24. decembra 2020 | |  | |

Sviečkam z Utekáča sa dostalo veľkej pocty – skončili na stole pápeža Františka vo Vatikáne. Darom ich dostal od prezidentky Zuzany Čaputovej počas osobnej audiencie.

Voňavý dar spojil ekologické a sociálne cítenie

Sviečky zo včelieho vosku v brúsenom skle boli vyrobené v sociálnej dielni v Utekáči koncom novembra. „V novembri sme sa viacej propagovali, boli sme viacej viditeľní. Oslovili nás priamo z Kancelárie prezidentky SR. Páčilo sa im prepojenie tradícii a to, že fungujeme ako zero waste projekt – v procese výroby nevytvárame žiadny odpad a ani produkty nie sú následne po použití odpadom,“ povedal pre Rimava.sk David Turčáni z občianskeho združenia kRaj, ktoré prevádzkuje nielen malý, rozbiehajúci sa sociálny podnik na spracovanie včelieho vosku Voštinári, ale aj projekt obľúbenej vzdelávacej včelnice Včelí kRaj v Kokave nad Rimavicou.

Článok pokračuje pod reklamouSociálny a ekologický aspekt patrí do agendy nielen prezidentky Čaputovej, ale aj pápeža Františka. „Naše produkty spájajú ich hodnoty,“ vysvetlil Turčáni s tým, že sviečky boli vyrobené v sociálnej dielni, kde zamestnali dve predtým dlhodobo nezamestnané ženy a pomáhajú aj ľuďom z periférie spoločnosti, ktorí nemajú stabilný príjem. „Pravidelne od nich odoberáme určité množstvo skla, za ktoré majú peniaze. Tie výnosy nie sú veľké, ale oni sú za to vďační,“ povedal Turčáni. Podnik teda sklo nenakupuje ako nové, ale ho opäť využíva, čím berie ohľad aj na prírodu.

Zdroj: vostinari.sk

„Štyri sviečky pre Svätého Otca boli vyrobené v sociálnom podniku, ktorý dáva priestor ľuďom v ťažkých životných situáciách – ľuďom v núdzi a zraniteľným skupinám. Sú vyjadrením ich nádeje na lepší život a ukážkou ich odhodlania, vytrvalosti a schopnosti aj napriek ťažkému osudu vytvárať krásne veci,“ napísala prezidentka na svojej sociálny sieti s tým, že sú aj symbolom solidarity a starosti o blížneho v núdzi. „A tiež symbolom ohľaduplnosti a ochrany prírody, pretože sú vyrobené z použitého skla a naplnené včelím voskom. Dúfam, že prispejú k atmosfére pokoja počas vianočných sviatkov,“ vyjadrila svoje prianie prezidentka Zuzana Čaputová.

Okrem omamnej vône v sebe nesú štyri sviečky aj symbol adventu. „Každá z nich má štyri knôty, čiže ako symbol adventu by mohli byť vnímané aj osobitne,“ doplnil včelár Turčáni.

Dopredu sľúbili to, čo nemali. Demižóny potom hľadali na niekoľkých miestach

Sviečky začali vyrábať 24. novembra. Kancelária prezidentky si stanovila jasné kritériá. Medzi nimi napríklad veľkosť sviečok. „Žiadali si veľký predmet, taký, aký sme zatiaľ nerobili. Museli sme skúšať, ako sa zachová vosk aj brúsenie,“ prezradil David Turčáni s tým, že hotové boli 4. decembra.

Sklo použité na sviečky pre Svätého Otca bolo z 10-litrových demižónov. „My sme mali dva v pivnici a ponúkli sme im štyri ako symbol adventu. Nevedeli sme, aký problém bude zohnať ich,“ prezradil Turčáni. Sklo totiž ponúkli skôr, než ho mali. „Súčasné demižóny sú už guľaté. My sme hľadali skôr valcovité. A jeden pukol hneď, keď sme robili prototyp,“ priznal. Museli tak osloviť svojich známych a zohnať ďalšie vhodné demižóny.

„Boli sme na miestach, kde ich bolo neuveriteľné množstve, ale nájsť vhodné bol problém. Nakoniec sme dva našli v Ožďanoch a dva v Hrnčiarskej Vsi,“ objasnil s tým, že sú až na malé odchýlky z výroby identické. „Tie rozdiely vnímate, až keď ich máte v rukách desiatky minút.“

Zamestnanci nevedeli, pre koho sviečky vyrábajú

„Bol to tajný projekt. V organizácii som to vedel ja a moja partnerka,“ pousmial sa Turčáni. Ostatní zamestnanci teda nevedeli, pre koho sviečky vyrábajú. Aj keď padali rôzne tipy, identitu obdarovaného nikto neodhalil. „Každú sviečku však vyrábame tak, aby boli stále kvalitné bez ohľadu na to, pre koho budú,“ podotkol ďalej. „Teraz si hovoríme, že každá musí byť taká, akoby bola pre pápeža.“

Dielňa vznikla vo februári tohto roka, keď prácu dostali dve ženy. „Plány boli veľké. Chceli sme prijať až osem ľudí. Prešiel však mesiac a začali problémy ohľadom koronavírusu,“ vysvetľoval Turčáni. Podnik zasiahla koronakríza. Svoje produkty nemohli ponúkať na jarmokoch či iných akciách. „Od existencie sa nám podarilo ísť na jedno podujatia a bolo vidieť, že tam dosahujeme najväčšie tržby,“ povedal Turčáni s tým, že aj iní klienti museli prehodnocovať nákup sviečok. „Stále sme však držali dielňu, doplácali ju aktivity zo vzdelávacej včelnice Včelí kRaj. Dotovali sme ju. November bol prvý mesiac, keď sa to polepšilo,“ priznal Turčáni.

Sviečky podľa neho splnili očakávania a z kancelárie prezidentky dostali pozitívne ohlasy. „Viem, že dary zaujali. Tieto sviečky majú svoj príbeh – environmentálny aj sociálny,“ zhrnul Turčáni, podľa ktorého bola výroba sviečok pre pápeža pre nich cťou a ocenením ich práce.

Okrem sviečok prezidentka Zuzana Čaputová darovala Svätému otcovi aj obraz Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, od slovenskej autorky Kataríny Vavrovej a 10-tisíc PCR testov na koronavírus. „Rozhodnutie pápeža Františka prijímať na Vatikánskej pôde utečencov, ale aj jeho pomoc pre ľudí bez domova a azylantov, je pre mňa zhmotnením hodnôt ľudskosti a solidarity. Viem, ako veľmi zložité je poskytovať pomoc ľuďom v podmienkach pandémie a starať sa o ich bezpečnosť,“ zdôvodnila prezidentka dar s tým, že testy boli vyvinuté a vyrobené našimi vedcami a odovzdala ich ako dar od uznávaného biochemika Pavla Čekana zariadeniam, ktoré vo Vatikáne poskytujú prístrešie a starostlivosť ľuďom v núdzi.

Zdroj: Rimava.sk, foto: FB Zuzana Čaputová, vostinari.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross