No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nezamestnaných je viac ako 770 mladých absolventov škôl, časť z nich vykonáva absolventskú prax

18. marca 2010 |  | 

Rimavskosobotský Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny začiatkom marca evidoval viac ako 770 absolventov vysokých a stredných škôl, ktorí ešte nedovŕšili 25 rokov. Vysokoškolské vzdelanie ukončilo 31 z nich, takmer 740 mladých uchádzačov o zamestnanie má ukončené vyššie a stredoškolské vzdelanie. Rimava.sk informovala hovorkyňa úradu práce Eva Antalová.

Ak si absolvent školy nenájde zamestnanie, dočasným riešením môže byť absolventská prax. Tú začalo k záveru februára podľa slov Antalovej vykonávať 139 absolventov škôl. Za obdobie maximálne jedného polroka tak mesačne môžu dostávať príspevok viac ako 185 eur, čo zodpovedá
výške životného minima.

“Absolventská prax sa vykonáva najviac šesť mesiacov, bez možnosti jej predĺženia a opakovaného   vykonávania, v rozsahu 20 hodín týždenne,” ozrejmila Antalová. Začiatok vykonávania absolventskej praxe a jej rozsah určuje zamestnávateľ.

Ako hovorkyňa úradu spomenula, absolventskú prax môže vykonávať absolvent školy, ktorý štúdium v dennej forme ukončil pred menej ako dvomi rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie. “Tiež každý uchádzač o zamestnanie mladší ako 25 rokov, bez ohľadu na to, či skončil sústavnú prípravu na povolanie a bez ohľadu na to, či získal pravidelne platené zamestnanie,” doplnila.

Podľa slov hovorkyne je účelom absolventskej praxe získanie odborných zručností a praktických skúseností u zamestnávateľa, ktoré zodpovedajú dosiahnutému vzdelaniu absolventa školy a ktoré  uchádzačom o   zamestnanie do 25 rokov rozšíria možnosti ich uplatnenia sa na trhu práce.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross