No active "ca-sidebar-197687" sidebar

NIŽNÝ SKÁLNIK: Náučný chodník odhalí bralá po bývalom kameňolome

14. apríla 2015 |  | 

kamenolom-skalnikNad obcou Nižný Skálnik v okrese Rimavská Sobota sprístupnia verejnosti časť kameňolomu, ktorého história siaha až do 14. storočia. Ako ďalej Rimava.sk informoval starosta obce Miroslav Bystriansky, v povrchovom kameňolome nazývanom „Veľké a Malé báne“ zaznamenali najvýznamnejšiu ťažbu približne od 17. storočia. „Využívaný bol vyše dvesto rokov,“ hovorí starosta, podľa ktorého pieskovec dosahoval vysokú pevnosť a ľahko sa opracovával, slúžil aj na výrobu mlynských kolies, ktoré používali na mletie múky. „Využívali ho aj ako stavebný materiál, postavené sú z neho takmer všetky staršie domy v širokom okolí. Materiál sa vyvážal aj do Maďarska,“ priblížil Bystriansky.

08Zvyšky po banskej povrchovej činnosti budú podľa starostu súčasťou pripravovaného náučného chodníka, ktorý by mal byť sprístupnený v máji. Takmer šesťkilometrový okruh má viesť až ku rozhľadni na Maginhrade, ktorá je rovnako vo výstavbe. „Bude to prečistené, sprístupnená bude prvá časť baní, informácie však ľudia nájdu aj o ďalších jaskyniach. Prístup ku nim bude však na vlastné riziko,“ doplnil starosta. Ako poznamenal, na bane a jaskyne sa ho už pýtajú viacerí ľudia a mnohí pritom ani netušia, aké veľké skalné útvary sú v okolí obce.

„Chceli sme to už dávnejšie zrealizovať, neboli však na to peniaze,“ hovorí starosta, podľa ktorého je projekt financovaný z Miestnej akčnej skupiny MAS Malohont vo výške viac ako 20 tis. eur. Obec projekt kofinancuje piatimi percentami.

Cesta má byť podľa starostu prístupná aj cyklistom, v ďalšej etape má byť ďalší chodník vyznačený v spolupráci s turistickým klubom v Rimavskej Sobote. O kameňolome sú podľa našich informácií záznamy aj na vojenských mapách z 18. storočia.

 

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
VIDEO: Na Maginhrade postavili rozhľadňu, pozrite sa, ako ju prevážali vrtuľníkom

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross