No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Noc múzeí a galérií ponúka v múzeách v našom regióne netradičný nočný program

Zdroj: FB Gemersko.malohontské múzeum

RIMAVSKÁ SOBOTA – 18.-teho mája sa na Slovensku uskutoční už 20. ročník podujatia s názvom Noc múzeí a galérií. Zaujímavé podujatie od roku 2005 každoročne priláka do kultúrnych inštitúcií nových návštevníkov.

Do celoeurópskej iniciatívy, ktorá verejnosti sprístupňuje múzeá a galérie v netradičnej forme a čase, sa 18. mája pripája v našom okolí aj Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota, Mestské múzeum Lučenec i Hradné múzeum vo Fiľakove.

Článok pokračuje pod reklamou


V rámci tohto podujatia sa v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote uskutoční Vernisáž výstavy Sisi. Na návštevníkov čaká bohatý sprievodný program. Súčasťou programu je bábkové divadlo pre deti, dobová hudba, historické tance, pozorovanie oblohy a “baterková” nočná prehliadka. Okrem toho sa na nádvorí múzea môžete tešiť na dobový jarmok a tvorivé dielne pre deti.

Zdroj: FB Gemersko-malohontské múzeum

V Mestskom múzeu v Lučenci naplánovali pre verejnosť tematický večer s podtitulom Ako sa nosila Poľana. „Fenomén vlnárskych závodov Poľana, národného podniku Opatová pri Lučenci, dokumentuje a prezentuje históriu továrne, jej výrobky a príbehy ľudí, ktorí v nej pracovali. Textilný priemysel so zameraním na kvalitné vlnené látky v Lučenci pretrval až do dnešných dní, aj keď v obmedzenej produkcii,“ uviedla Andrea Moravčíková, vedúca Mestského múzea Lučenec.

Súčasťou programu bude aj slávnostné otvorenie obnovenej stálej expozície Sternlichtovej a Rakottyayho smaltovne. „Slovom nás bude celý večer sprevádzať Matej Gajdoš, o hudobnú zložku sa postará Tanečný orchester Rimavská Sobota,“ dodala na záver Andrea Moravčíková, ktorá srdečne pozýva širokú verejnosť do Mestského múzea Lučenec.

V rámci tohtoročnej Noci múzeí a galérií sa záujemcovia môžu tešiť na nočné prehliadky Fiľakovského hradu ako aj  Mestského vlastivedného múzea. Ústrednou témou podujatia bude Egypt. Návštevníkov čakajú vo Fiľakove tri nové výstavy a niekoľko zaujímavostí, vďaka ktorým budú mať možnosť spoznať časť egyptskej histórie a kultúry. Večerný program zaháji o 17:30 hodine vernisáž prvej výstavy „Slovenskí archeológovia v Egypte“ v galérii Mestského vlastivedného múzea. Po vernisáži o 18:00 hodine odznie prednáška egyptologičky Veroniky Verešovej s názvom „Život a smrť na hranici staroegyptskej ríše“.

Článok pokračuje pod reklamou


V mestskom múzeu bude medzi 19:00 a 22:00 hodinou opakované premietanie dokumentárneho filmu s názvom „Smaltovňa Fiľakovo – Kohútí perkelt“. Program pokračuje aj v areáli Fiľakovského hradu, kde najmenších odvážlivcov čaká pred výstupom na hradné nádvorie lov na pavúky v protileteckom úkryte. O 19:00 hodine sa na hrade otvoria dve výstavy: „Objavenie Tutanchamonovej hrobky“ a „Egypt – dar Nílu“.

Najmenších potešia workshopy a interaktívne zaujímavosti v hradnom múzeu, dospelých zase večerný program začínajúci o 20:00 hodine. Počas večera odznejú egyptské melódie na harfe v podaní Barbory Jánoskovej, africké rytmy na bubnoch formácie JAMADAN a kubánska hudba obľúbenej kapely Latin Combo Cubano. Večer od 22:00 hodiny nočný program ukončí premietanie kina na nádvorí dolného hradu.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross