No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ľudia bez strechy nad hlavou môžu opäť využívať mestskú nocľaháreň

Rimavskosobotská samospráva aj v tomto roku otvorila nocľaháreň pre ľudí bez strechy nad hlavou a v núdzi. V priestoroch na Hviezdoslavovej ulici môžu prespať, umyť sa, pripraviť si jedlo či využiť sociálne poradenstvo. Poplatky sa oproti vlaňajšku nezmenili, služby nocľahárne sú lacnejšie pre tých, ktorí majú trvalý pobyt na území mesta.

Ako Rimava.sk informovala vedúca nocľahárne Marcela Rošková, zariadenie funguje už viac ako mesiac, od 1. októbra. Je v ňom miesto pre 17 ľudí, z toho pre tri ženy. „Kapacita žien je momentálne plne obsadená,“ uviedla vedúca nocľahárne. Ako dodala, od otvorenia využilo služby zariadenia najviac 12 ľudí za noc. Podmienkou je, aby prišli triezvi, najneskôr do 21.00 hod. „Nocľaháreň je aj tento rok otvorená v bežných otváracích hodinách denne od 19.00  do 7.00 hod.,“ uviedla Rošková a doplnila, že priestory budú k dispozícii do konca marca. Spomenula tiež, že podľa vyjadrení terénnych sociálnych pracovníkov  je aktuálne v Rimavskej Sobote približne 60 občanov bez prístrešia.

Poplatky za poskytované služby samospráva nezvyšovala, ľudia v hmotnej núdzi s trvalým pobytom v Rimavskej Sobote zaplatia za noc 50 centov, tí, ktorí nie sú v hmotnej núdzi, jedno euro. Osoby s trvalým pobytom mimo mesta zaplatia 1,20 eur. V cene je zahrnuté aj využitie sprchy.

Nezmenil sa ani počet zamestnancov. „V nocľahárni pracujú na dohodu traja informátori, službukonajúci, ktorí sa striedajú v nočných službách,“ uviedla vedúca zariadenia.

Vlani v zimných mesiacoch prišlo do nocľahárne pravidelne v priemere šesť ľudí, Štedrý večer tu strávili desiati. Pripravená pre  nich bola vianočná kapustnica od Pötheovcov aj balíčky s potravinami od územného spolku Slovenského červeného kríža. Ľuďom bez domova prišli pokojné sviatky zaželať aj koledníci. Počas prvých februárových dní chcelo mesto kvôli mrazivým teplotám otvoriť nocľaháreň aj cez deň, bezdomovci však nemali záujem, trávili tu naďalej len mrazivé noci.

Nocľaháreň, ktorá sa nachádza v budove niekdajšieho Útulku pre občanov bez prístrešia na Hviezdoslavovej ulici, otvorili koncom roka 2010. Rimavskosobotská samospráva do nevyhnutnej opravy investovala približne 70 tisíc eur, dotáciu vo výške takmer 5 tis. eur na vnútorné vybavenie poskytlo ministerstvo práce. V rozpočte na tento rok sa na prevádzkovanie nocľahárne počíta so sumou takmer 16 tisíc eur. Mesto dostalo aj dotáciu z ministerstva práce vo výške viac ako 10 tisíc eur.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross