No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nočná obloha si na dnes pripravila zatmenie „úrodného“ splnu Mesiaca

mesiac-splnNočná obloha si pre nás opäť pripravila jedno zo svojich „divadelných“ predstavení. V piatok, 16. septembra, nastane zatmenie „úrodného“ splnu Mesiaca. „Prívlastok úrodný sa používa pre spln, ktorý nastáva v septembri,“ priblížil pre Rimava.sk Pavol Rapavý, riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote. Ako ďalej uviedol, toto polotieňové zatmenie bude od nás pozorovateľné v celom priebehu.

Podľa jeho slov Mesiac na strednom Slovensku vychádza o 18:46 hod. „A keďže bude od nás vo vzdialenosti len 365 000 kilometrov, bude jeho zdanlivý uhlový priemer pomerne veľký,“ poznamenal a dodal, že možné oranžové sfarbenie pri východe však bude spôsobené zemskou atmosférou a nie zatmením. Ako ďalej spomenul zatmenie bude trvať takmer 4 hodiny, no najzaujímavejšie bude len okolo maximálnej fázy.

Začiatok polotieňového zatmenia nastane podľa riaditeľa o 18:55 hod., no táto fáza vizuálne pozorovateľná nie je. Mesiac sa bude postupne noriť do polotieňa a jeho ľavá horná časť bude mierne tmavnúť. Počas maximálnej fázy o 20:54 hod. bude jeho severovýchodný okraj tmavší, bude sa zdať, akoby bol mierne „začadený“. V tom čase bude Mesiac vo výške 19° na obzorom, koniec zatmenia nastane o 22:54 hod.

„Najlepšie bude zatmenie viditeľné vizuálne alebo ďalekohľadom asi pol hodiny pred a po maximálnej fáze. Výraznejšie stmavnutie bude na fotografiách exponovaných objektívmi s dlhšími ohniskovými vzdialenosťami,“ informuje Rapavý a zároveň doplnil, ďalšie polotieňové zatmenie bude od nás pozorovateľné 11. februára 2017, výraznejšie čiastočné zatmenie nastane 7. augusta 2017 a úplné, ktoré je najkrajšie, až 28. júla 2018.

Ako vzniká zatmenie Mesiaca
Zatmenie Mesiaca nastáva, keď sa náš vesmírny súpútnik pri svojom obehu okolo Zeme dostane do jej tieňa, ktorý má vo vzdialenosti Mesiaca priemer len 1,5°. Dráha Mesiaca je však k rovine zemskej dráhy sklonená o 5°, Mesiac teda tieň väčšinou minie a tak pri každom splne zatmenie nenastáva. Ročne tak nastáva 12 splnov, no môžu nastať najviac tri zatmenia. Ak sa Mesiac dostane len do zemského polotieňa, pozorujeme polotieňové zatmenie. Saros, periódu opakovania zatmení, poznali už Chaldejci v 6. storočí pred n. l.. Tohtoročné zatmenie je šiestym v poradí zo série saros 147. „Fáza polotieňového zatmenia bude len 0,91 čo znamená, že Mesiac celý do polotieňa neponorí,“ uzavrel Rapavý.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross