No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nominujte strom s príbehom do tohtoročnej ankety

3. apríla 2024 | |  | 

Anketa Strom roka zviditeľňuje staré, vzácne a ohrozené stromy prostredníctvom ich výnimočných príbehov a prispieva k ich odbornému ošetreniu a záchrane. Od 25. marca sa opäť otvorila možnosť nominovať svojho obľúbenca do ďalšieho ročníka súťaže tých najvýnimočnejších stromov zo Slovenska.

"Príbehy, ktoré rozpovedajú stromy, sú i príbehmi nás ľudí a histórie miesta, kde rastú. Vďaka ankete chceme vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie a lásku k dedičstvu prírody. Stromy sú pre nás nenahraditeľnými spoločníkmi a je potrebné ich chrániť – to je úloha aj aktívnych jednotlivcov či komunít v každom kúte Slovenska, na ktorých nominácie teraz čakáme,“ hovorí Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Nominácie môže zaslať ktokoľvek do 25. apríla. Prihlasovanie stromov do ankety prebieha elektronicky, prostredníctvom online formulára.

Článok pokračuje pod reklamou


"Nominácia je jednoduchá, je potrebné uviesť základné informácie o strome – jeho druh, približnú  výšku, lokalitu kde rastie a aspoň orientačný vek. Porote pri rozhodovaní určite pomôžu pútavé fotografie, no to najdôležitejšie, čo hľadáme, je príbeh stromu. Opäť hľadáme stromy, ktoré nás zaujmú svojou výnimočnosťou, nezlomnosťou či spojením s ľudskými príbehmi,“ dopĺňa Hromadová.

Do finále postúpi 12 stromov, o ktorých rozhodne verejnosť v hlasovaní počas leta. Prvé tri stromy získajú profesionálnu starostlivosť a víťaz navyše postupuje do európskeho kola.

Anketu v roku 2024 podporujú Nadácia Slovenskej sporiteľne, ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už trinásty rok známy spevák Peter Lipa.

Všetky informácie o tom, ako nominovať strom nájdete na https://www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka alebo na Facebooku.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross