No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nové bojové umenie v R. Sobote už má aj svojich majstrov

perex-taekwondoNové bojové umenie „Chanbara“, ktoré začne fungovať začiatkom budúceho roka pod značkou Falcon, pochádza z Japonska a má tradíciu v japonských dejinách. „Ide o moderné bojové umenie, jedná sa o športovú formu boja so zbraňami. Kontaktná časť zbraní je mäkká, takže nehrozí zranenie. Pri súťaži je možné vybrať si z viacerých zbraní (krátky meč, krátky meč štít, dlhý meč v jednej ruke, dlhý meč v jednej ruke a štít, dlhý meč dvoma rukami, krátky a dlhý meč súčasne, obojstranný meč, palica a oštep,“ uviedol pre Rimava.sk tréner klubu Falcon Jaroslav Dóbi, podľa ktorého súťažiť v Chanbare je možné aj v zostavách.

Podľa jeho slov v Rimavskej Sobote toto bojové umenie, ktoré bude ukážkovým olympijskym športom v roku 2020 v Tokiu, predstavili majster Boris Lieskovský (4.dan Taekwondo WTF, 1.dan Chanbara), ktorý je zakladateľ Slovenskej asociácie Chanbara a majsterka Janka Ilašenková (4.dan Taekwondo WTF, 1. dan Chanbara) na víkendovom seminári, ktorý koncom novembra pripravil klub Falcon v Rimavskej Sobote.

„Záštitu nad Chanbarou v klube Falcon bude mať Miroslav Bitala, ktorému sa po náročnej niekoľkomesačnej príprave s Borisom Lieskovským podarilo získať certifikát trénera v Chanbare,“ poznamenal Dóbi a dodal, že Bitala sa stal aj majstrom Slovenska v tomto bojovom umení.*

Miro sa chytil hneď šance a svojich prvých zverencov začal pripravovať už na druhé majstrovstvá Slovenska v Chanbare, ktoré sa uskutočnili v decembri v Košiciach,“ povedal Dóbi, podľa ktorého do bojov na majstrovstvách nastúpilo až deväť členov Falconu. Ako poznamenal, na turnaji boli štyri disciplíny a každý si mohol vybrať v akých nastúpi. „Matúško Ďurica sa v náročnej konkurencii detí umiestnil na treťom mieste,“ dodal Dóbi a zároveň spomenul, že majsterkou Slovenska v Chanbare sa stala Laura Dávidová v dvoch disciplínach a k tomu pridala ešte aj dvakrát bronz.

„Terezka Duricová bola podobne majsterkou Slovenska v dvoch disciplínach, pridala k tomu druhé a tretie miesto. Karla Mravcová bola dvakrát vicemajsterkou a získala aj bronzovú medailu. Oliver Roško sa v náročnej konkurencii neprebojoval do semifinále a tak získal cenné skúsenosti do ďalších bojov,“ priblížil tréner a dodal, že za seniorov nastúpili Peter Kojnok ktorý sa stal vicemajstrom a pridal k tomu aj jeden bronz. Ako ďalej uviedol, Peter Lancko a Janko Mičko sa neprebojovali na medailové priečky.

Za Falcon nastúpil podľa jeho slov aj jeden z najúspešnejších športovcov Rimavskosobotského okresu Tibor Figei. „Tibor sa momentálne venuje športovej streľbe, ale pred tým sa aktívne venoval bojovým umeniam Eskrima, Wing – Tsun. Keď sa dozvedel o Chanbare v Rimavskej Sobote tak hneď vedel, že touto cestou by mohol využiť svoje natrénované schopnosti a konečne začať vyhrávať aj v boji so zbraňami ako sú palice a meče,“ povedal Dóbi. Ako dodal, Tibor sa bez tréningov rozhodol nastúpiť na majstrovstvá v Košiciach.

„V náročnej konkurencii si počínal skvelo a v jednej disciplíne skončil na peknom štvrtom mieste. O to viac pomohol v súťaži tímov, kde sa proti sebe postavili traja bojovníci z každého klubu a jeho presné zásahy pomohli chalanom prebojovať sa do finále kde len tesným výsledkom skončili na konečnom druhom mieste,“ ozrejmil tréner, ktorý spoločne s niektorými rodičmi pretekárov Falconu sprevádzali na majstrovstvách v Košiciach.

Začiatkom roka 2016 sa spustia podľa trénera tréningy v Chanbare naplno a motiváciou pre záujemcov bude aj prvé kolo ligy v Chanbare, ktoré sa uskutoční v mesiaci február v Rimavskej Sobote.

„Cieľom Falconu je stiahnuť hlavne deti od počítačov k športu. Chanbarou chceme osloviť hlavne tých, ktorým sa ostatné bojové umenia zdajú náročné a hľadajú alternatívu pre deti. Chanbara je plná pohybu a zábavy vhodná pre všetky vekové kategórie ako deti, žiaci, juniori, seniori,“ dodal na záver Dóbi.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Falcon klub Rimavská Sobota
*doplnené o 13.40 hod.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross