RIMAVSKÁ SOBOTA - Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote predstavilo novinky z ostatného obdobia.
Vďaka dotácii Fondu na podporu umenia sa múzeu podarilo do ich knižnice získať 50 nových printových titulov kníh, máp a časopisov. Medzi ne patria napríklad publikácie o starovekých dejinách Slovenska, biografie významných umelcov či publikácie o ľudových umeleckých remeslách a tradíciách.
Článok pokračuje pod reklamou
Rovnako vďaka Fondu na podporu umenia sa múzeu podarilo vylepšiť vybavenie fotografického pracoviska. Múzeum vďaka tomu skvalitnilo fotografickú dokumentáciu zbierkových predmetov pre ich odborné spracovanie.
„Každá zo zostáv je určená pre iný typ, presnejšie veľkosť zbierkových predmetov. Od najmenších zbierkových predmetov ako mince, medaily alebo fragmenty archeologických nálezov fotografovaných v produktovom svetelnom boxe, cez stredne veľké zbierkové predmety ako keramika, výrobky zo skla, či odevy alebo textil až po rozmerné zbierkové predmety ako poľnohospodárske náradie alebo prvky vybavenia interiéru obydlí, nábytok a podobne,“ uviedol Ján Aláč, vedúci dokumentačného oddelenia a správy zbierok.
Prostredníctvom projektu nadobudli fotografické stoly, produktový stôl, fotografický stan, zostavy štúdiových bleskov, fotografické osvetlenia, konštrukciu pre uchytenie pozadia na fotografovanie, pozadia rôznych rozmerov, farieb a odtieňov, ktorú sú dôležité z hľadiska rôznej farebnosti fotografovaných zbierkových predmetov.
Článok pokračuje pod reklamou
Múzeum rozšírilo aj zbierku obrazov. Získali olejomaľbu na plátne "Krásna Hôrka" od Eugena Makovitsa. Od rovnakého autora získali aj olejomaľbu na solite "Les". Pre Gemersko-malohontské múzeum je Eugen Makovits kľúčovým autorom, nakoľko jeho pôsobenie je úzko späté s dianím v meste a jeho okolí. V medzivojnovom období bol členom Gemersko-malohontskej muzeálnej spoločnosti a v rámci nej bol správcom zbierok výtvarného umenia múzea.
Poslednými novinkami v múzeu sú zreštaurované obrazy. Konkrétne ide o portrét Františka Jozefa I. a dva portréty na pergamene lekára Jánosa Tóth Pápaiho a jeho manželky. Reprezentatívny portrét cisára Františka Jozefa sa do zbierkového fondu múzea dostal v období po vzniku Československej republiky (1918) už s rozsiahlymi poškodeniami, ktoré boli výsledkom pravdepodobne vedomej a cielenej deštrukcie možno zo strany česko-slovenských legionárov, ktorí takto demonštrovali svoj vzťah k rakúsko-uhorskej monarchii a jej panovníkovi.
Čo sa týka ďalších dvoch obrazov, okrem umeleckej je zaujímavá aj ich historická hodnota, keďže ide o významného chirurga a očného lekára, ktorý pôsobil v Gemeri-Malohonte od konca 18.
storočia. Nemáme presné údaje o tom, kde a kedy sa János Tóth Pápai narodil. S určitosťou však vieme, že v roku 1793 pôsobil ako chirurg širkovského obvodu. Pravdepodobne už v tom čase sa zaoberal aj liečením očných chorôb nielen v Gemeri-Malohonte, ale aj v susedných župách. Nevieme, ani kedy sa prisťahoval do Rimavskej Soboty, avšak v roku 1806 tu už žil.
Foto: Gemersko-malohontské múzeum
NENECHAJTE SI UJSŤ