No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Namiesto mestských novín dostali Rimavskosoboťania do schránok príhovory

Mestské noviny, ktoré chcú poslanci preformovať na mesačník a distribuovať k občanom, stále nevychádzajú. Namiesto nich si však niektorí Rimavskosoboťania vo svojich schránkach našli niekoľkostranové príhovory. Najprv novoročný, od primátora mesta Jozefa Šimka, v ktorom hodnotí svoje pôsobenie vo funkcii a kritizuje hospodárenie bývalého vedenia. O pár dní si mohli prečítať reakciu poslancov mestského zastupiteľstva.

Prvý muž mesta vo svojom 8-stranovom príhovore poukazuje na neekonomické nakladanie s majetkom mesta. „Áno, občania majú právo vedieť, že sme na základe nevýhodných zmlúv, podpísaných bývalými funkcionármi mesta, prišli o desiatky miliónov korún,“ vysvetľuje Šimko. Spomína úverové zaťaženie vo výške viac ako 4,8 mil. eur, ktoré podľa neho bude mesto ešte dlho splácať. Zároveň však pripomína úsporu pri zmene vývozu smetí, obnovenie mestskej pláže, amfiteátra, sprevádzkovanie geotermálneho vrtu, asfaltovanie ulíc, získanie zahraničného investora, rekonštrukciu priemyselného parku zo štátnej dotácie. Vysvetľuje tiež negatívny dopad zmenenej sadzby dane pre podnikateľov, ktorá bude nižšia pre super a hypermarkety. Podľa Šimka si to vyžiada ďalšie úsporné opatrenia samosprávy.

Veď nemôže platiť, že dobré je len to, čo navrhne primátor," píšu poslanci. 
Novoročný príhovor bol podľa Šimka vytlačený v počte 6,5 tisíc výtlačkov, ktoré išli do každej domácnosti. Náklady hradil z vlastných zdrojov, konkrétnu sumu za plnofarebnú tlač neuviedol. "Nezaťaží to rozpočet mesta Rimavskej Soboty ani centom," povedal pre Rimava.sk Šimko.

Príhovor primátora ale neostal bez odozvy zo strany poslancov. Na štvorstránke adresovanej takisto občanom mesta namietajú, že materiály sa do zastupiteľstva často dostávajú bez toho, aby sa zúčastnili na ich príprave, pátrajú po hodnoverných číslach, rozhodujú sa bez potrebných ekonomických rozborov a niekedy sa im zdá, že sú zavádzaní. „Mesto uzatvára zmluvy a poslanci o nich nevedia, akoby to bola tajnosť. Toto neprináša dôveru. Veď nemôže platiť, že dobré je len to, čo navrhne primátor,“ píšu poslanci. Argumentujú, že obnova rekreačných zariadení sa podarila len vďaka zvýšenej dotácii pre Technické služby, asfaltovanie ulíc je podľa nich zásluhou vlády SMER-u. Spomínajú, že bez vedomia poslancov dochádza k zmene vykurovania futbalového štadióna. „Mesto nerobilo prepočet. Čo povie občanom bytoviek – o koľko zaplatia viac za teplo, keď sa mestské objekty odpoja?“ pýtajú sa poslanci Š. Baláž, J. Bagačka, E. Bornayová, J. Čeman, J. Fiľo, D. Hlinka, I. Hazucha, E. Juhászová, R. Kuvik, J. Sojka, J. Végh.

Výmena názorov v podobnom duchu odznela medzi poslancami a primátorom aj na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva. Poslanec Ján Čeman vo svojom monológu predniesol reakciu, ktorú poslanci adresovali aj Rimavskosoboťanom. Podľa jeho slov chcú, aby mali občania možnosť porovnať si pravdivosť údajov, ktoré primátor v príhovore uvádza. Primátor Jozef Šimko zdôraznil, že za čísla ručí. Na Čemanove argumenty odpovedal a skonštatoval, že mu ich vyvrátil.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross