No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Novohradský región bude mať svoju čarovnú knihu

13. februára 2023 | | |  | 

LUČENEC – Čarovné zábery Lučenca a jeho okolia budú odkazom pre budúce generácie. Takéto fotografie nájdete v pripravovanej knihe ako výsledok práce čarovných fotografov.

V pripravovanej knihe Čarovný Lučenec a okolie nájdete čarovné zábery od rôznych čarovných fotografov, ako Martina Siptáka, Milana Gondu, Ondreja Kamenského či Andreja Miscudu a iných. Súčasťou fotopublikácie budú aj jedinečné pohľady na námestia a historické pamiatky v Lučenci, hrad Divín v jasných žltých jesenných paprskoch slnka, moderný Haličský zámok, vodnú nádrž Ružinú zahalenú v tajuplnej hmle alebo novohradskú prírodu v malebných dedinkách.

Článok pokračuje pod reklamou


Kniha s čarovnými fotografiami zviditeľní zaujímavosti, jedinečnosti a históriou opradené miesta
v novohradskom regióne. Preto kniha Čarovný Lučenec a okolie nadchne svojím obsahom domácich návštevníkov a tiež predstaví jedinečnosť tohto regiónu turistom zo zahraničia. 

Fotograf na svoj záber čakal roky

Práca čarovného fotografa nespočíva len v samotnom fotografovaní, častokrát je to o trpezlivosti, správnom načasovaní a mapovaní daného regiónu či celého Slovenska.

„Čarovným fotografom som už tri roky. Doteraz mám svoje čarovné fotografie uverejnené už v sedemnástich vydaných knižných tituloch. Kniha Čarovný Lučenec a okolie bude ďalším čriepkom do mojej rozrastajúcej sa zbierky. Táto práca je pre mňa hobby a je najmä o objavovaní čarovných miest, pohľadov, kompozícií a vytváraní čarovných  fotografií. Ako jeden z čarovných fotografov zaznamenávam obce, mestá a ich okolia, mapujem v podstate celé Slovensko. Niektoré fotografie vzniknú nečakane, no niektoré sa pokúšam zvečniť aj niekoľkokrát po sebe. Niekedy sú to hodiny v mrazoch, niekedy aj roky, počas ktorých sa vraciam stále na to isté miesto len preto, aby som ho zvečnil,“ hovorí Martin Sipták, čarovný fotograf knižnej edície Čarovné Slovensko a spoluautor knihy Čarovný Lučenec a okolie.

Domáci sa udivujú, čo v ich dedine hľadá fotograf

Keď sa v malej obci objaví fotograf s fotoaparátom vzbudzuje zvedavosť. Keď chodí Martin po ulici alebo okolo miestnej kaplnky kostola, domáci obyvatelia nechápavo krútia hlavou a viackrát si ho odchytia a s pravidelnosťou sa ho pýtajú, či niečo zameriava. Keď im avšak vysvetlí, že cestuje a fotografuje miesta po Slovensku, asi v 90 percentách mu odpovedia, že oni tam nič nemajú.

Ako hovorí čarovný fotograf: „často ani títo obyvatelia netušia, aké zákutia vo svojom rodisku majú a sú prekvapení, ako ich obec vyzerá na fotografii. Už som si zvykol na miestnych chlapov v krčme a na ich hecovania, nech ich vyfotím, že to je typické pre danú obec. V prvom rade musím vopred vedieť, čo idem fotiť, naplánovať si kedy a odkiaľ by bolo daný objekt najvhodnejšie fotografovať. Potom už len čakať na vhodné podmienky, napríklad na zlatú hodinku, ktorá je pri východe alebo západe Slnka. Sú fotografie, ktoré zhotovím bez čakania, hneď pri prvej návšteve daného objektu, obce či mesta. No niektoré čarovné zábery som chodil fotografovať bezmála dva roky,“ približuje svoje zážitky a skúsenosti s fotografovaním Martin Sipták.

Čarovná okresná kniha je aj pre zahraničných návštevníkov

Fotografie v čarovných knihách sú zaznamenaním danej lokality a čarovní fotografi ich prinášajú čitateľom i budúcim generáciám vo veľmi atraktívnej „čarovnej“ forme. Slovensko je veľmi rozmanitá krajina, ktorá sa mení. „V knižnej edícii Čarovné okresy zachytávame, ako vyzerá náš kraj, mestá či obce. Kde stojí teraz kostol, o desať až päťdesiat rokov nemusí a zas naopak. Pripravovaná kniha nám bude aj po rokoch pripomínať, ako vyzeral Novohrad v 20.-tych rokoch 21. storočia,“ dopĺňa Sipták.

Okrem fotografií v knihe nájdete zaujímavé články o samotných obciach, nachádzajúcich sa v okrese Lučenec. Tejto časti publikácie sa venuje regionálna projektová manažérka Miroslava Osvaldová. Články ako aj popisy k fotografiám budú aj v angličtine. Tak knihu môže využiť aj zahraničný návštevník, pre ktorého budú čarovné fotografie inšpiráciou na výlet.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross